Haber

AB, Yunanistan’a 2 milyar 250 milyon euroluk destek sağlayacak

Avrupa Birliği (AB) Komite Lideri Ursula von der Leyen, yangın ve sel felaketleri nedeniyle AB’nin Yunanistan’a toplamda 2 milyar 250 milyon euroya kadar destek vereceğini söyledi.

Von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu oturumlarına katılmak üzere Fransa’nın Strazburg kentinde Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile ortak basın toplantısında konuştu.

Yunanistan’da çıkan yangının ülkede görülen en yıkıcı felaket olduğunu ve ardından gelen selden ülkenin büyük bölümünün etkilendiğini vurgulayan von der Leyen, AB’nin Yunan halkının yanında olacağını söyledi.

Von der Leyen, Mitsotakis’le hasarın onarılması için ülkeye sağlanabilecek fonlar konusunda toplantı yaptıklarını belirterek, AB Komisyonu’nun yardımların ulaştırılmasında hızlı ve esnek davranacağının sözünü verdi.

AB Yönetim Kurulu Başkanı, “Uyum” ve “Avrupa Sosyal” fonları kapsamında hak edilen tedbirlerin yanı sıra, daha önce kullanılmamış iki fonla da toplam 2 milyar 250 milyon euro civarında yardım sağlanacağını belirtti. Ortak Tarım Politikası.

Von der Leyen, bunların dışında üye ülkelerin anlaşmasıyla Yunanistan’ın talep ettiği Dayanışma Fonu’ndan da yardım alabileceğini, bu durumda gelecek yıla kadar yaklaşık 400 milyon euroluk yardımla desteklenebileceğini kaydetti.

Mitsotakis ayrıca ülkesinin Avrupa tarihinin en büyük yangını ve Yunanistan’ın yaşadığı en büyük sel felaketiyle aynı ayda karşılaştığını vurgulayarak, AB Konseyi’ni Dayanışma Fonu konusunda ikna etmeyi kişisel misyonu haline getireceğini belirtti.

haberkarliova.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu