Ekonomi

Altın, artan tahvil faizleriyle dengelendi

Altın, ABD borç tavanı krizinin yarattığı güvene dayalı varlıklara olan talebin Çarşamba günü %0,9 düşmesinin ardından tahvil getirilerindeki artışla dengelenmesiyle yatay seyretti.

Spot altının onsu 1.959 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru uygulanarak yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.254 TL seviyelerinde.

Fitch Ratings, ABD’nin kredi notunu negatif olarak izlerken, kurum, hükümetin nakdi tükenmeden anlaşmaya varılmasını beklediğini kaydetti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, daha önce iki tarafın ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için bir anlaşmaya varacağı konusunda iyimser olduğunu belirtmişti.

ABD’de kamu borç satışları, 10 yıllık tahvil getirilerini Mart ayındaki bankacılık krizinden bu yana görülmeyen seviyeye çekerken, bu gelişme dolardaki yükselişle kıymetli metalin gerilemesine yardımcı oldu.

Tahvil yatırımcıları, Fed’in Temmuz ayına kadar faiz oranlarını artıracağı fiyatlarını yükseltiyor. Piyasa faiz kararını alacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) iki günlük toplantısının ilk gününde açıklanacak enflasyon raporu da dahil olmak üzere önümüzdeki ay açıklanacak ABD ekonomik bilgilerini yakından takip edecek.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın hala en güvenli varlık, ancak enflasyon devam ederse ve Fed’i daha fazla sıkılaştırmaya zorlarsa mücadele edebilir. “Mayıs ayı enflasyon verileri büyük olasılıkla aylık enflasyonun kalıcı olduğunu gösterecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu