Ekonomi

Avustralya’dan doğal gaz ve kömür için tavan fiyat uygulaması

Avustralya, küresel emtia fiyatlarındaki artış nedeniyle artan yaşam maliyetlerini azaltmak için elektrik fiyatlarına tavan fiyat uygulama kararı aldı. Ülke ayrıca elektrik faturalarını hafifletmek için 1,5 milyar Avustralya Doları (yaklaşık 1 milyar ABD Doları) ayırdı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese’nin açıklamasına göre, ülkenin kendi doğal gazı için birim başına 12 Avustralya doları (8,14 $) ve termal kömür fiyatına ton başına 125 A $ (84,8 $) tavan fiyat uygulanacaktır. Ayrıca, elektrik üreticilerinin maliyetlerinin karşılanmaması halinde, jeneratörlerin zararlarını da devlet karşılayacaktır.

Albanese yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın emtia fiyatlarının yükselmesine neden olduğuna değinerek, “Olağanüstü zamanlar olağanüstü önlemler gerektirir” dedi.

Ayrıca hükümetin Eylül ayında aralarında Shell, ConocoPhillips ve Santos şirketlerinin de bulunduğu LNG üreticileriyle yaptığı anlaşma sayesinde arz garanti altına alınacak. Ülkenin LNG ihracatı da etkilenmeyecek. Japonya gibi doğal gaz ithal eden ülkeler, durumun arzı etkileme ihtimali nedeniyle daha önce paniklerini dile getirmişlerdi.

Batı Avustralya eyaletinin uygulaması sayesinde artan fiyatlardan etkilenmez

Hükümetin Ekim bütçesi ile 2024 yılı Haziran ayına kadar elektrik fiyatlarının en az yüzde 50, doğal gaz fiyatlarının ise yüzde 40’tan fazla artmasının beklendiği ortaya çıktı.

Arnavutluk ve Avustralya Hazine Bakanı Jim Chalmers, küresel fiyatlardaki artışın ardından beklenmedik şekilde yüksek gelir elde eden enerji şirketlerine ekstra vergi uygulamama kararı almıştı.

Her biri birkaç milyar dolar değerinde 10 ihracat tesisinin bulunduğu Batı Avustralya eyaleti, doğal gaz ihraç eden şirketlerin üretimlerinin yüzde 15’ini hazır depolamasını zorunlu kılan uygulama sayesinde bugüne kadar uluslararası fiyatlardaki artıştan olumsuz etkilenmedi. bölgesel kullanım için. Yetkililer, diğer bölgelerin de benzer sistemler uygulamasını önermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu