Haber

Bakan Kirişci’den barınak açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “İstanbul Valiliğiyle bir çalışma başlattık. Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu söz konusu. Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul’un barınak sorununu gidereceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kabine toplantısının akabinde basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Kirişçi, lokal idarelere ormanlık alanlardan yer verilerek barınak sıkıntısının çözüleceğini tabir etti. Kirişci, “İstanbul Valiliğiyle bir çalışma başlattık. Hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu söz konusu. Bu barınakların doğal hayata yakın olması da gerekiyor. Biz ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul’un barınak sorununu gidereceğiz” açıklamasında bulundu.

Belediyelere barınak temini konusunda İstanbul’da pilot uygulama başlatılacağını bildiren Bakan Kirişci, “Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz ama belediyelere yer verebiliriz. İstanbul’un 39 ilçesi için 30’ar dekarlık yerleri yerel yönetimlerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul’da pilot uygulama olarak başlattık; şayet karşılığı olursa ve bundan olumlu sonuç alabilirsek başka vilayetler için de benzeri bir yol izleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanların görüşlerine başvurularak yeni adımlar atılacağını söyleyen Bakan Kirişci, “Önümüzdeki günlerde kentlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceğiz. Bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşlerini alacağız ve bir yol haritası belirleyeceğiz” diye konuştu. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu