Haber

Bartın hangi bölgede, ilçeleri nelerdir? Bartın’ın plaka kodu nedir? Bartın’ın nesi meşhurdur?

Karadeniz’in huzur dolu köşelerinden biri bartındoğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve denizle iç içe yaşam tarzıyla ünlüdür. bartın ‘nin ünlü özellikleri hem bölge halkına hem de ziyaretçilere bu keyifli ili keşfetme fırsatı sunuyor. Bu değil, bartın Daha yakından tanıyabilmek ve keşfedebilmek için ilin konumu, ilçeleri, plaka kodu ve ünlü özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. İşte bartınBu özellikler:

BARTIN HANGİ BÖLGE?

bartın Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Karadeniz’in batı kıyısında yer alan bu il, kuzeyde Karadeniz, güneyde Zonguldak ile komşudur.

BARTIN’IN İLÇELERİ HANGİLERİ?

bartın İlin toplam 8 ilçesi bulunmaktadır. Bu ilçeler şunlardır: Bartın Merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus, Kozcağız, İnkumu, Uluyatak, Karasu.

BARTIN PLAKA KODU NEDİR?

Bartın’ın plaka kodu “74” olarak belirlendi. Bu plaka kodu Bartın’ı tanımlayan bir numaradır ve araç plakalarında kullanılır.

BARTIN’IN ÜNLÜ ÖZELLİKLERİ

Bartın’ın bazı meşhur özellikleri vardır. İşte Bartın’ın meşhur özellikleri:

Amasra: Bartın’ın en meşhur ilçelerinden biri olan Amasra, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkıyor. Özellikle Amasra Kalesi ve kendi adını taşıyan küçük adalarıyla ünlüdür.

Amasra Mürekkep Balığı: Bartın, Karadeniz’den yakalanan lezzetli yerel kalamarıyla ünlüdür. Bu balık yerel restoranlarda taze olarak servis edilmektedir.

Bartın Üniversitesi: Bartın Üniversitesi ilin eğitim ve kültür hayatına katkı sağlamaktadır. Üniversite genç nüfusun eğitim alabileceği değerli bir merkezdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu