Haber

Beşiktaş Restoran Duvar Davasında Yeniden Keşif Kararı

Beşiktaş’ta restoranın bahçe duvarının çökmesi sonucu yoldan geçen 1 kişinin ölümüne ilişkin aralarında ünlü şef Somer Sivrioğlu’nun da bulunduğu 7 sanığın yer aldığı davada mahkeme, olay yerinde inceleme yapılmasına karar verdi. Tekrar.

Ünlü şef ve sunucu Somer Sivrioğlu’nun kullanmaya devam ettiği ve kendi restoranını kullanmasına izin verdiği iddia edilen bahçe duvarının çökmesi sonucu 1 kişinin ölümü, 1 kişinin de yaralanmasıyla ilgili 7 sanıklı davanın duruşması. Beşiktaş 20 Mayıs 2022’de bakım ve onarım yapmadan yoluna devam etti. İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Kazım Evirgen ve tarafların avukatları hazır bulundu. Sanık Somer Sivrioğlu duruşmaya katılmadı.

Mahkemede, Sarıyer Ruhsatlı Kadastro Dairesi’nden (LİHKAB) olay yerindeki istinat duvarı ile birlikte restoranın sonunu gösteren haritanın gönderildiği belirtildi.

“Bu duvarın sorumlusu belediyedir.”

Duruşmada savunma yapan sanık Evirgen, “Söz konusu iş yerini 45 yıl önce mülk sahiplerinden kiralamıştım. Daha sonra restoran işletmecisi olarak bazı sanıklara tekrar kiraladım. Ölen ve yaralananların üzerindeki duvar Şikayetçi, kiraladığım gayrimenkulün mülk sınırları üzerinde duvar değil, yol üzerinde istinat duvarıdır. “Bu duvarın sorumlusu belediyedir. Biz bu duvarın yıkılmasına neden olacak hiçbir girişimde bulunmadık. Zaman zaman bu restorana giderim. Duvarda herhangi bir eğrilik, bükülme fark etmedim, suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

Müdahillerin avukatı, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile LİHKAB’den alınan haritalara göre duvarın özel mülkiyet alanı içinde olmadığı yönünde bir izlenim oluşmasına rağmen, dış bahçenin aslında işletme tarafından işyeri olarak kullanıldığını söyledi. istinat duvarı.

Olay yerinde yeniden keşif yapılacak

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dava dosyasında yer alan LİHKAB haritası doğrultusunda 29 Ocak’ta üye hakimin katılımıyla olay yerinde yeniden inceleme yapılmasına karar verdi. Yapılan tespitin ardından heyet, istinat duvarının özel mülkiyette kalıp kalmadığının tespiti için inşaat mühendisinden harita ve bilirkişi raporu alınmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheliler Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal’in, olayı öngörebilecek durumda olmalarına rağmen, ifadeleri yer aldı. Bahçe duvarının çökmesi nedeniyle şahısların ölmesi veya yaralanması, izin almadan bahçe duvarını tamamlamaları. Herhangi bir bakım, yenileme, onarım ya da güçlendirme işlemine gerek kalmadan kullanmaya devam ettikleri ve kullanıcıların kullanımına imkan verdikleri kaydedildi.

Duvarın onarılıp yenilenmesi halinde yıkılmayacağı bildirildi.

İddianamede, şüphelilerin duvarı yasal mevzuata, bilime ve bilime uygun olarak değiştirip onarması durumunda duvarın yıkılmayacağı belirtilirken, şüphelilerin Baha Eddin Ali Hafız Shanableh ile yaralanmasına neden oldukları kaydedildi. Ahmed Muhammed Salem Lubbad’ın özen ve dikkat yükümlülüğüne aykırı davranışları sonucu ölmesi.

Hazırlanan iddianamede sanıklar Somer Sivrioğlu, Sakine Öçal, Gülay Kula, Sevinç Kula, Mehmet Levent Kula, Kazım Evirgen ve Kadri Berk Cemal’e ‘ölüm ve yaralamaya sebebiyet verme’ suçundan 2’şer yıl 8 aydan 22,5’er yıl hapis cezası verildi. bilinçli ihmal yoluyla’. Hapis cezasına çarptırılmaları istendi. – İSTANBUL

karpuzluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu