Haber

Biden: “Bölgede 100 yılı aşkın süredir görülen en kötü depremlerden biri”

ABD Lideri Joe Biden, Kahramanmaraş merkezli Türkiye ve Suriye’yi etkisi altına alan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin şiddetine vurgu yaparak, “Bu, bölgenin 100 yılı aşkın süredir gördüğü en şiddetli depremlerden biri” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Wisconsin eyaletine yaptığı ziyarette açıklamalarda bulundu. Biden, konuşmasına Türkiye’de meydana gelen ve Suriye’yi de vuran 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlere atıfta bulunarak başladı. “Amerikan halkı adına bir dakikanızı ayırmak istiyorum. Düşüncelerimiz ve dualarımız Türkiye ve Suriye halklarıyla birlikte. Bildiğiniz gibi can kaybı artıyor. O bölgede bir yılı aşkın süredir meydana gelen en şiddetli depremlerden biri. 100 yıl. Hayatın kaybı için yas tutuyor ve en derin taziyelerimizi sunuyoruz” dedi. .

Hayatta kalanların moloz yığınlarından çıkarılmalarını izlemenin inanılmaz olduğunu belirten Biden, “Deprem inanılmaz şiddetliydi, önemli artçı sarsıntılar ve ikinci bir deprem oldu” dedi.

Biden, niyetinin bu trajediden kurtulanlarla birlikte olduğunu kaydetti. Biden, deprem günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradığını hatırlatarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı aradığımda da söylediğim gibi ABD, NATO müttefikimize arama kurtarma grupları da dahil olmak üzere tam desteğini sundu. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve Avrupa’daki silahlı kuvvetlerimiz.” Ekiplere sahada yardımcı oluyoruz” dedi.

Biden, “ABD, Suriye’deki insani yardım ortaklarını destekliyor. Ekipman ve yardımla karşılık veriyoruz. İlk günden beri arama kurtarma misyonları yürütüyoruz. ABD, önde gelen bağışçılardan biri. Suriye’nin tüm bölgelerinde ön saflarda yer alıyor. Bölgeyi kimin kontrol ettiği önemli değil, insan hayatını kurtarmak için “Bu ihtiyaç anında Türkiye ve Suriye halklarını destekleme taahhüdümüzde kararlıyız.” – WISCONSIN

haberkaman.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu