Ekonomi

Borsa günü rekorlarla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,00 karla 4.923,23 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 4.970,36 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 48,89 puan artarken, toplam süreç hacmi 114,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,07, holding endeksi yüzde 0,60 paha kazandı.

Sektör endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 5,53 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,85 ile madencilik oldu.

Analistler, Çin’de “sıfır Kovid-19” politikasına karşı protestoların ülke geneline yayılmasıyla küresel pay piyasalarının yeni haftaya negatif başladığını, Borsa İstanbul’un ise müspet ayrıştığını söyledi.

Bu hafta ABD’de açıklanacak iş gücü piyasası verilerinin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) aralık ayı toplantısına yönelik beklentilerin şekillenmesi açısından kıymetli olduğuna işaret eden analistler, halihazırda bankanın siyaset faizini 50 baz puan artırmasına yüzde 75 ile daha yüksek ihtimal verildiğini bildirdi.

Analistler, yarın yurt içinde dış ticaret istikrarı, ekonomik inanç endeksi, yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde ve ABD’de tüketici itimat endeksi, Almanya’da enflasyon ve Japonya’da işsizlik oranının öne çıkacağını lisana getirerek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.000 düzeyinin direnç, 4.830 ve 4.680 puanın takviye pozisyonunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu