Haber

Denizli’de deprem olursa bu hastane yıkılacak: İçinde 4 bin kişi var

Birinci derece deprem bölgesinde yer alan Denizli’de 2017 yılında hazırlanan deprem analiz raporlarına göre; Olası bir depremde Denizli Devlet Hastanesi’nin ayakta kalması mucizedir.

Denizli Devlet Hastanesi’nin A, B, C, D, E, F, G ve H blokları bulunmaktadır. 8 bloklu hastanede gün içerisinde sağlık çalışanları, hasta ve yakınlarının da aralarında bulunduğu 4 bin kişi bulunuyor.

2017 yılında HEFE İnşaat Danışmanlık Ticaret Ltd Şti. Pamukkale Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Haydar Kayhan’ın danışmanlığında Denizli Devlet Hastanesi Beyin Sarsıntısı Performans Analiz Raporu’nu hazırladı. Raporda deprem durumunda binanın çökeceğinin belirtildiğini herkes biliyor. Ancak son 7 yılda sadece başhekimin bulunduğu A Blok güçlendirildi. Diğer bloklarda ise herhangi bir güçlendirme yapılmadı.

Birgün’den Timur Soykan Raporun detaylarına ulaştık. Bu rapor, deprem olması durumunda binlerce insanın öleceğini ortaya koyuyor.

HASTANENİN ZEMİNİ ÇOK KÖTÜ

Zemin Etüdü Raporunda Denizli’nin 1. Derece Deprem Bölgesi olduğu ve deprem etkinliğinin geçmişten günümüze çok şiddetli olduğu belirtiliyor. Hastanenin bulunduğu tabanın killi kum olduğu ve suyun 4 metre derinlikte başladığı belirtildi. 6 ve daha fazla büyük deprem olması durumunda sıvılaşma riskinin olduğu belirtiliyor.

Raporda hastanenin blokları tek tek incelendi. Kolon ve kirişlerin durumu tablolarda gösteriliyor,

DÜŞÜK PERFORMANS SEVİYESİ

A Bloktaki kolon ve kirişlerin ‘Can Güvenliği Performans Düzeyi’ ölçülür.

Örneğin; A1 Blokta 5 katta 146 sütun bulunmaktadır. Bunlardan sadece 7’si depreme dayanıklı görünüyor, depremde 139 sütun çökecek, yani bina çökecek. A1 Blokta 126 adet kiriş bulunmaktadır. Sadece 2 tanesi çürük değil. 124 kiriş depreme dayanamayacak. (TAM HABER)

selendiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu