Teknoloji

Doğru mu yanlış mı? Dev çekirge fotoğraflarının ardındaki sır ne?

1930’larda ABD’nin Montana kentinde dev çekirgelerin ortaya çıktığına dair uzun zamandır bir söylenti dolaşıyor. Dev bir çekirge tutan bir adamın siyah beyaz fotoğrafı bu efsanenin kaynağı gibi görünüyor. Ancak bu dev çekirge, bir metre uzunluğundaki böceklerin hayranlarını üzecek şekilde gerçek değildir. Aksine, farklı şekilde düzenlenmiş çekirge kartpostallarından yalnızca biri.

Fotoğrafın gerçek olmamasının sebeplerinden biri de dev çekirgenin gölgesinin olmaması. Kartpostal dünyasında dev çekirgelerin trend olması tuhaf görünse de, 1930’larda fotoğrafçılar Kansas Tarih Derneği’ni yazdı. Frank D “Pop” ConardBir sürü gözlemden sonra muazzam bir popülerlik kazandılar.

Hopper Whoppers ” olarak bilinen bu uydurma fotoğraf çılgınlığı, arabaları çeken, trenleri durduran ve insanlarla savaşıyormuş gibi görünen çekirgelerin fotoğraflarında yoğundu. Ancak bu yaratıklar hiçbir zaman gerçek olmadı. Bundan emin olmamızın bir nedeni, yaklaşık 252 milyon yıl önceki Büyük Ölüm’e kadar uzanıyor.

1930’ların dev çekirge çılgınlığından 2 farklı kare.

Dünyada şimdiye kadar görülen en büyük böceği merak ediyorsanız, bir yusufçuk Meganeuropsis permiana ile görüşmelisiniz. Bu devin kanat açıklığı yaklaşık 75 santimetre kadardı ve ağırlığı yaklaşık yarım kiloydu. Ama ne yazık ki, birkaç yüz milyon yıl önce soyu tükendi.

Oksijendeki bir düşüşün tetiklediği bir kitlesel yok oluş olayında, tüm karasal yaşamın yüzde 90’ı kayboldu. Doğada neden zıplayan bir metre boyunda çekirge bulamadığınızı anlamamız için büyük önem taşıyan detay tam da budur.

Çekirgelerin akciğerleri yoktur ve bunun yerine vücutlarının çeşitli noktalarında bulunan solunum deliklerinden nefes alırlar. Bu şekilde aralıklıdırlar çünkü oksijen böceklerin vücutlarında memelilerde olduğu gibi kanla taşınmaz ve oksijeni doğrudan yerel dokulara ulaştırmak zorundadırlar.

Bir böcek ne kadar büyükse, bu solunum borularının tüm vücudunuza ulaşması için o kadar fazla alana ihtiyaç duyarsınız ve bir noktada bunun mümkün olmadığı bir boyuta ulaşır. Tarih öncesi zamanlarda Dünya oksijenle doluydu Paleozoik hiperoksiBu, dev böceklerin hantal vücut kısımlarına yeterli oksijen almasına izin verdi.

Permiyen’in sonunda, oksijen seviyeleri yüzde 30’dan yaklaşık yüzde 21’e düştüğünde her şey değişti ve birçok türün nefes nefese kalmasına neden oldu. Büyük Ölümü tetikleyen oksijen düşüşü küresel ısınmadan kaynaklandı ve çoğumuz için bu, dev çekirge rüyalarının ortadan kaybolmasından çok daha değerli bir ifade olabilir.

haber-yayladere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu