Ekonomi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2024 bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda bulunuyor.

Enerji ve Konvansiyonel Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, “Yerli kömür kaynaklarımızın ekonomimize kazandırılması enerji arz güvenliğinin sağlanması açısından önemli, kömür gazlaştırma, karbon yakalama gibi temiz kömür teknolojileri üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” söz konusu.

Bakanlığının 2024 bütçesini TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda sunan Bayraktar, Türkiye Yüzyılını enerji yüzyılı yapmak için adımların atılacağı bir döneme girdiğimizi belirtti.

Bayraktar, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen kentlerde elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere enerji altyapısında yenileme çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.

Türkiye’nin ürettiği maden çeşitliliği açısından dünyada 8’inci sırada yer aldığını belirten Bayraktar, bu zenginliğin ekonomiye kazandırılması için yürütülen çalışmalar sonucunda 2002 yılında 680 milyon dolar olan maden ihracatının 6,5 milyar dolara ulaştığını kaydetti. 2022 yılında dolarla Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.

Alparslan Bayraktar, 2005 yılında başlatılan kömür arama çalışmaları kapsamında linyit rezervlerinin 20,4 milyar tona, taşkömürü dahil toplam kömür rezervlerinin ise 21,9 milyar tona ulaştığını söyledi.

Geçen yıl yerli kömür üretiminin 105 milyon ton, ithalatının ise 39 milyon ton yani 9 milyar dolar olduğunu belirten Bayraktar, “Yerli kömür kaynaklarımızı ekonomimize kazandırmamız enerji arz güvenliğinin sağlanması açısından önemli, çalışmalarımıza da devam ediyoruz. kömür gazlaştırma ve karbon yakalama gibi temiz kömür teknolojileri üzerine çalışmalarımız var.” ” dedi.

Faaliyetlerini tamamlayan maden sahalarının rehabilitasyonu kapsamında son 3 yılda 6 bin 100 hektar alana toplam 6,5 milyon ağaç dikildiğini belirten Bayraktar, şöyle devam etti:

“Dünya rezervinin yüzde 73’üne sahip olduğumuz bor madeninde, 2022 yılında da yüzde 63 uluslararası pazar payıyla liderliğimizi sürdürüyoruz. Buradaki hedefimiz, dünya bor rezerv oranımız kadar pazar payına ulaşmak. Bunda da lider konumdayız. 2022 yılında yüzde 97’si ihracat olmak üzere 2 milyon 672 maden hedefleyeceğiz. “Bin ton bor ürünü satışından 1 milyar 320 milyon dolarlık ciroyla tarihi bir rekora imza attık.”

Net enerji ithalatçısı olan Türkiye’nin, hidrokarbon sektöründe oluşabilecek uluslararası fiyat dalgalanmaları ve arz sorunlarından etkilenmemesi için enerji arz güvenliğini sağlamak amacıyla çalıştıklarını anlatan Bayraktar, şöyle konuştu:

“2002 yılında 31,7 milyon ton olan ham petrol ve petrol ürünleri ithalatımız, 2022 yılında 47,4 milyon tona yani 37,7 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında 3 milyon ton olan petrol ve petrol ürünleri ihracatımız ise 12,7 milyon tona ulaşacak.” 2022’de ton.” 2002 yılında sıvılaştırılmış doğalgaz (LPG) ithalatımız neredeyse yokken, geçen yıl 2,3 milyar dolara 3,2 milyon ton LPG ithal edildi.

2002 yılında 17 milyar metreküp olan doğalgaz tüketimimiz 2022 yılında 54 milyar metreküpe ulaştı. Artan doğalgaz talebinin karşılanması noktasında 19 bin kilometre iletim, 192 bin kilometre dağıtım doğalgaz boru hattımız bulunuyor. 3’ü LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) olmak üzere 5 LNG tesisi ve 5,8 milyar metreküp depolama kapasiteli 2 yer altı tesisi. Doğalgaz depolama tesisimiz büyük avantaj sağlıyor. Son 21 yılda günlük doğal gaz giriş kapasitemizi yaklaşık 5 kat artırarak 447 milyon metreküpe çıkardık. Bu sayede doğalgazı farklı tedarik kaynaklarından istediğimiz zaman ve miktarda temin etme esnekliğine sahip oluyoruz.”

Bayraktar, bu yıl nüfusun yüzde 83’üne doğalgaz kullanma imkanı sunulduğunu ve 212 Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) doğalgaz temin edildiğini söyledi.

“Dünyanın en gelişmiş filolarından birini kurduk”

Dışa bağımlılık ve cari açıkla mücadelede yerli hidrokarbon kaynaklarının üretilmesinin önemli olduğuna işaret eden Bayraktar, 4 derin deniz sondaj ve 2 sismik araştırma gemisinden oluşan dünyanın en gelişmiş filolarından birini kurduklarını belirtti. .

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Sakarya gaz sahasında 710 milyar metreküp doğalgaz rezervinin bulunmasının ardından 3 yıldan kısa bir sürede doğalgazı halkın kullanımına sunduklarını hatırlatarak, günlük doğalgaz ihtiyacının karşılandığını belirtti. 1,5 milyon hanenin günlük yaklaşık 4 milyon metreküp üretimi karşılanmıştır.

Mayıs 2021’de Gabar bölgesindeki Şehit Esma Çevik sahasında petrol keşfinin ardından günde yaklaşık 23 bin varil ham petrol üretildiğini anlatan Bayraktar, nisan ayında Şehit Aybüke Yalçın sahasında yapılan petrol keşfinin şimdiye kadarki en büyük petrol keşfi olduğunu söyledi. Bu yıl Türkiye’de ve küresel ölçekte karasal alanlarda yapıldı. Bunun şimdiye kadar yapılmış en büyük arazi keşfi olduğunu vurguladı.

Bayraktar, yürütülen etkin güç diplomasisiyle başta Irak ve Libya olmak üzere Afrika, Kafkaslar ve diğer coğrafyalarda petrol ve doğal gaz projelerinde yer alacaklarını belirterek, “Türkiye Petrolleri Ortaklığı gibi milli projeler olacak” Hisse Senedi Ortaklığı (TPAO) ve Boru Hatları ve Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ).” “Şirketlerimiz önemli roller oynayacak.” söz konusu.

Güneş panellerinde yüzde 77 yerlilik oranına ulaşıldı

Elektrik konseyi gücünün 106 bin megavatın üzerine çıktığına işaret eden Bayraktar, bu güçte yerli kaynakların payının yüzde 55’i yenilenebilir enerji olmak üzere toplam yüzde 66 düzeyinde olduğunu belirtti.

Alparslan Bayraktar, yenilenebilir enerji potansiyelinden maksimum düzeyde yararlanmak amacıyla hayata geçirilen YEKA kapsamında Avrupa’nın ilk ve tek tam entegre güneş paneli fabrikasını kurduklarını ve Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi santrali olan Konya Karapınar GES’i devreye aldıklarını hatırlattı.

Ekipman üretimi alanında yerlileştirme çalışmaları ve desteklerle güneş panellerinin yüzde 77’sinin, rüzgar türbinlerinin ise yüzde 60’ının elde edildiğinin altını çizen Bayraktar, “Uyguladığımız modeller ve titizlikle uyguladığımız politikalar sonucunda, Ülke, toplam yenilenebilir enerji kurulu gücüyle Avrupa’da 5’inci, dünyada ise 5’inci sırada yer alıyor.” “Genel olarak 12. sırada.” söz konusu.

Bayraktar, elektrik enerjisi altyapısına yapılan yatırımlar sayesinde 2002 yılında 43 bin kilometre olan elektrik iletim hattı uzunluğunu 74 bin kilometreye, 2002 yılında ise yaklaşık 780 bin kilometre olan dağıtım hattı uzunluğunu da artırdıklarını kaydetti. 1,4 milyon kilometreye ulaştı.

(Devam edecek)

habermazgirt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu