Haber

“Enson” olan adını duyan şaşırıyor

“Enson” olan ismini duyan şaşırıyor

AMASYA – Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan bir vatandaşın ‘Enson’ olan adını duyan şaşırıyor. Resmi kurumlarda ve bankalarda karşılaştığı görevlilerin Türkiye’de gibisi olmayan ismini duyduğunda şaşırdığını belirten Enson Çoban, inandırmak için kimliğini, hatta evlilik cüzdanını bile göstermek zorunda kaldığını söyledi.

“Komşularımız ‘bu kadar çocuk yeter. En son bu olsun’ demişler”

Yıllardır yol imal şantiyelerinde emekçi olarak çalıştıktan sonra memleketi Amasya’nın Suluova ilçesine yerleşen evli ve 3 çocuk babası Enson Çoban, “Benden önce 6 kardeşim olmuş. Doğduğumda komşularımız ‘bu kadar çocuk kâfi. En son bu olsun’ demişler. Annem ve babamda bana ‘Enson’ adını vermişler. Ama sonra bir kardeşim daha olmuş” dedi.

“Türkiye’de adaşım yok. Tahminen dünyada da yoktur”

Adını ilk duyan herkesin şaşırdığını anlatan 67 yaşındaki Çoban, “Türkiye’de adaşım yok. Belki dünyada da yoktur. Gaziantep’te süreç yaptırmaya girdiği bankada kimliğimde yazılı adıma inanamadılar. Evlenme cüzdanına kadar getirip çıkardık. Çalıştığım şantiyeden aldığım kimliği, ehliyetimi bile gösterdim. O denli ikna oldular” diye konuştu.

Yabancı isim gibi çağrıştırıyor

Kimsede olmadığı için güzel bulduğu adını değiştirmeyi düşünmeyen Çoban’ın su yüklemesi için başvurduğu Suluova Belediyesindeki işlemini yaparken adını duyduğunda şaşıran görevli Salih Gümüş de, “Enson çok değişik bir isim. Biraz da yabancı isim üzere çağrıştırıyor” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu