Ekonomi

Fed yetkilileri fiyat baskılarının hafiflediğini belirtti, faizleri sabit tuttu

Federal Rezerv yetkilileri, 11-12 Haziran’daki son toplantılarında, ABD ekonomisinin soğumakta olduğuna ve fiyat baskılarının azaldığına dair işaretleri kabul etti. Çarşamba günü açıklanan tutanaklarda Mayıs ayı tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) zayıf çıkması enflasyonun düşüşte olduğu görüşünü destekledi. Bu gözlemlere rağmen yetkililer temkinli bir duruş sergileyerek faiz indirimlerini değerlendirmeden önce daha fazla veri beklemeyi tercih etti.

Politika yapıcılar, ekonomik büyümenin kademeli olarak yavaşladığını ve mevcut politika duruşunun kısıtlayıcı olabileceğini ve potansiyel olarak ekonomik faaliyeti ve enflasyonu daha da azaltabileceğini belirtmişlerdir. Federal fon oranının bir yıl boyunca değiştirilmeyerek %5,25-%5,50 arasında tutulması kararında, Aralık ayından bu yana enflasyonun düşürülmesinde beklenenden daha yavaş ilerleme kaydedilmesi etkili oldu.

Bazı yetkililer faiz oranlarını ayarlamadan önce sabırlı olunması gerektiğini savunurken, bazıları da enflasyonun beklenmedik bir şekilde yükselmesi halinde faiz oranlarının artırılabileceğini belirtmiştir. 12 Haziran’da açıklanan ve Mayıs ayında TÜFE’de aylık bazda artış olmadığını gösteren veri, toplantıya geç gelmesine rağmen bu tartışmalarda etkili oldu.

Fed’in bir sonraki politika toplantısı 30-31 Temmuz’da yapılacak ve faiz oranlarının değiştirilmemesi bekleniyor. Yetkililer, yeni politika kararları almadan önce Haziran ayı istihdam raporunu, 11 Temmuz’da açıklanacak Haziran ayı TÜFE verilerini ve 25 Temmuz’da açıklanacak ikinci çeyrek ekonomik büyümesine ilişkin ilk tahmini gözden geçirme fırsatına sahip olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

dumlupinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu