Haber

Gaziemir’in meydanları yenileniyor

Gaziemir Belediyesi, bölgedeki yaşam alanlarına uyum sağlamak ve sosyal aktiviteler için daha uygun mekanlar oluşturmak amacıyla Abdullah Arda Meydanı ve Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’nı yeniliyor. Yenileme projesinin ardından semtin iki meydanı çağdaş ve işlevsel bir görünüme kavuşacak.

Gaziemir’in tarihi meydanı Abdullah Arda Meydanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje kapsamında dokusuna uygun olarak yenileniyor. Geçmişten bu yana ilçenin sosyal ve ekonomik hayatının kalbi konumunda olan 3 bin 300 metrekarelik meydan ve çevresindeki dükkanların dış cepheleri estetik bütünlük içerisinde yenilenecek. Meydandaki kahvehaneler ve dükkanlar için özel düzenlemeler yapılacak; Kıraathane ve dükkanların dış cepheleri meydanın dokusuna uygun yekpare hale getirilecek. Mübadele ile Gaziemir’e yerleşen vatandaşların hayatında değerli bir yere sahip olan Gülcemal Vapuru’nu temsil eden Gülcemal Heykeli de meydana yapılacak. Ayrıca meydanda BİSİM istasyonu da bulunacak. Abdullah Arda Meydanı proje sayesinde bölge sakinlerinin dinlenme ve sosyalleşme imkanları sunan keyifli bir alana dönüşecek.

Sarniç Cumhuriyet Meydanı yenileniyor
Gaziemir Belediyesi’nin projesi kapsamında Sarnıç Cumhuriyet Meydanı ve Şehit Uzman Çavuş Hükümdar Yıldız Parkı baştan aşağı yenileniyor. 10 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirilen proje iki etap halinde inşa ediliyor. 6 bin metrekare alan üzerine hayata geçirilen projenin 1. Etabında Şehit Uzman Çavuş Yıldız Parkı’nın tadilat çalışmaları devam ediyor. 2 adet çocuk oyun alanının da bulunacağı parkta kaykay pisti de yapılıyor. Gençlerin spor yapması için oluşturulan özel tasarlanmış parkurda rampalar, banklar ve kutular kurulacak. Çalışmaların hızla devam ettiği parkta yeşil alanlar, yürüyüş yolları ve oturma alanları oluşturuldu. Projenin bu etabında ayrıca 26 araçlık otopark yapılacak.

modern bir meydan
4 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek projenin ikinci etabında Sarnıç Cumhuriyet Meydanı yenilenecek. Konser, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin düzenlendiği, sosyal hayatın merkezi olan meydan yepyeni bir görünüme kavuşacak. 4 bin metrekare alana 200 metrekarelik açık hava sahnesi yapılacak. Etkinlik alanı çevresinde koltuklar oluşturulacaktır. BİSİM istasyonu da projede yer alacak.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda tarafından kamusal alanların genişletilmesi, vatandaşların sağlıklı gıda ve kaliteli hizmete erişiminin sağlanması amacıyla yaptırılan Porta Gaziemir’in üçüncüsü olan Porta Sarnıcı da bu proje kapsamında yapılacak. 200 metrekare kapalı alana sahip olacak Porta Sarnıcı aynı zamanda 200 metrekare yarı açık alanlara da sahip olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-sarayonu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu