Haber

Gezi Parkı Tutuklamalarının 365. Günü… Tmmob: “Hükümet: Hukuk ve Adaletin Aracı Değil Toplumsal Muhalefet…

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve bağlı odaları, Gezi Parkı Davası’ndaki tutuklamaların 365. gününde; “FETÖ hükümlülerinin uydurduğu deliller ve FETÖ firari savcısının hazırladığı iddianameyle yürütülen yargı süreci, AKP iktidarının hukuk ve adalet anlayışındaki çarpıklığın en somut göstergesi olarak tarihe geçti. Siyasi iktidar yasasının adaleti sağlamak ve haksızlıkları ortadan kaldırmak için bir araç olmadığını, toplumsal muhalefeti bir cezalandırma aracı olarak kullandığını hepimiz biliyoruz” dedi.

TMMOB ve TMMOB’ye bağlı odalar, Gezi Parkı Davası tutuklamalarının birinci yılı münasebetiyle Mimarlar Odası’nda basın açıklaması yaptı. TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TMMOB Ankara İKK Sekreteri Seyit Ali Korkmaz, Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcısı Bülent Batuman, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ömer Dursun Üstün, Ziraat Mühendisleri Odası 2. Başkanı Mehtap Ercan Bilgen, Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Katip Üyesi Esef Özat, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri TMMOB ve bağlı odaları, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar da katıldı.

Açıklamayı TMMOB Ankara İl Uyum Komisyonu (İKK) Sekreteri Seyit Ali Korkmaz okudu. Korkmaz şunları söyledi:

“AKP İKTİDARINDAN ADALET BEKLEDİĞİMİZ İÇİN TAKİP ETMİYORUZ, AKP’NİN OYUNCAĞINA DÖNÜŞEN YARGIÇLARDAN ADALET KARARI BEKLİYORUZ”

İktidarın ve yandaş medyanın pervasız baskınlarına rağmen hiçbir iftira, hiçbir senaryo, hiçbir karar arkadaşlarımızın masumiyetini ve haklılığını lekeleyememiştir. Gezi Direnişi’nin arkasında dimdik dururken, Gezi Davası’nda yargılanan ve hüküm giyen arkadaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. 365 gündür sürdürdüğümüz Adalet Nöbeti ile arkadaşlarımıza desteğimizi, arkadaşlarımızla dayanışmamızı gösteriyoruz. Tutuklu arkadaşlarımıza verilen ve hız kesmeden devam eden sosyal destek, çabalarındaki haklılığın bir göstergesidir. Biz AKP hükümetinden adalet, AKP’nin oyuncağı haline gelen hakimlerden adil karar beklediğimiz için nöbet tutmuyoruz. Dostlarımıza duyduğumuz özlemi ve dostlarımızın masumiyetine olan inancımızı göstermek için nöbet tutarız. Fotoğraflarının yanında olmak bizi gururlandırdığı için, onları seven arkadaşlarıyla bir arada olmak bize inanç verdiği için nöbet tutuyoruz. Nasıl onların içlerindeki dayanıklılık ve yaratıcılık bize güven veriyorsa biz de nöbet tutuyoruz çünkü bizim adaleti arama kararlılığımızın onlara güç ve moral verdiğini biliyoruz. Seyahat Vakası, ülkemizdeki birçok örnek gibi genel değil, siyasi bir davadır. Seyahat Davasındaki mahkumiyetler siyasi kararlardır. Bu kararların hükmü siyasi iktidarın ömrü kadardır. 14 Mayıs’tan sonra bu ülkede adaletin yeniden işlemeye başlayacağına inanıyoruz. Yargı organları, hükümetin talimatlarına göre değil, hukuka göre karar almaya başlayacak. ve arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşacaklar. İnanıyoruz ki yirmi gün sonra bambaşka bir ülkeye uyanacağız. Tüm dostlarımızla hep birlikte özgür ve umutlu bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz. Kahrolsun zulüm, yaşasın özgürlük!”

“TOPLUM FARKLILIKLARIYLA BİRLİKTE DURARAK MEVCUT GÜCÜNÜ ÇIKARABİLİRSE BU, SEYAHATİN YARATTIĞI BİR DEĞERDİR”

Oda yöneticileri de şu açıklamaları yaptı:

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan: “Mücella Yapan, Tayfun Karaman, Can Atalay 365 gündür özgürlüklerinden yoksun bırakıldılar ve göğe bakamıyorlar. Osman Kavala 2002 yılı için özgürlüğünden yoksun bırakıldı. Bugün 14 Mayıs seçimleri yaklaşırken toplum el atabilirse mevcut iktidar gitsin diye tüm farklılıklarıyla yan yana dur bu Gezi’nin yarattığı bir değerdir.Tüm farklılıklarımızla ortak bir geleceğimiz olabilir mesajı o gün Gezi Direnişi tarafından verilmiş bir armağandır. bugün yaşadığımız Gezi’den bize.Arkadaşlarımız çıkacak.Tutuklandıkları gün TMMOB Lideri Emin Koramaz’ın konuşmasıyla başlayan nöbetimiz ısrarla devam etti.’Herkes yetmiyor, ne zaman bitireceksiniz?’ “Rakamlar bizim için önemli değil. Yalnız kalsak bile onlar gidene kadar bu nöbet devam edecek. Bu nöbetler bize katıldıklarında sona erecek. Son nöbet fotoğrafını ve son nöbet açıklamasını onlarla birlikte yapacağız. Gezi bizim onurumuzdur, bugüne taşınmış çok önemli bir tecrübedir.” “Vicdan zulme direnir dedik. Bilinç zorbalığa direnir. 14 Mayıs’ta sandıklarda tüm tabloları alt üst eden bir vicdan masası olacaktır. Türkiye, dostlarımızla birlikte özgürlüğüne kavuşacaktır.”

“GEZİ, TÜRK SİYASETİNDE DÖNÜLMEZ BİR ULUSLARARASI NOKTADIR”

Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcısı Bülent Batuman: Seyahat, Türkiye tarihi için bir kırılma noktası olmuştur. Daha önce görmediğimiz bir sosyal katılım sıçramasıydı. AKP içinde bir dönüm noktası olan gezi, meşruiyetini kaybettiği için daha fazla şiddete ve hukuksuzluğa kucak açtı. Zorba bir tavırla toplumsal muhalefeti ve demokratik talepleri bastırmaya çalışan AKP iktidarı, arttığını sandığı son 10 yılda gücünü kaybetti. Bunun sonucunu önümüzdeki günlerde sandıkta göreceğiz ve bunun Gezi Direnişi’nin sonucu olduğunu unutmamamız gerekiyor. Seyahat, Türk siyasetinde geri dönüşü olmayan bir kavşaktır. Sadece mesleki hassasiyet gösteren ve görevlerini etik bilinçle yerine getiren arkadaşlarımıza ceza verilmesi hukuka aykırıdır. Karanlık biter, Yolculuk kalır”

“DOSTLARIMIZA CEZA VERDİK, TÜM HALKLARI TOPLUMSAL MUHALEFETE GÖSTERDİK”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Sekreteri Ömer Dursun Üstün:“Arkadaşlarımız iki kez beraat ettiler, beraat ettikleri davada da üçüncü kez yargılanıp 18 yıl hapis cezası aldılar. Meslek kuruluşlarında bulundukları için sorumluluklarını yerine getirdiler, doğruyu yanlışı gösterdiler. Bunu itiraz ederek açıkladılar. Gezide demokratik sistemlere.Arkadaşlarımızı cezalandırdılar ve toplumsal muhalefete tüm halka sopa gösterdiler.Bu aslında bir tehditti, bize gösterilen bu sopalar onların hem zihnimizde hem de vicdanımızda kırık kalemleri olacak.”

TMMOB ve bağlı odaları bu akşam 17.00-19.00 saatleri arasında Adalet Nöbeti yapacak.

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu