Ekonomi

İngiliz hükümetinden Çinli firmaya engel

İngiltere hükümeti, ülkenin en büyük mikroçip fabrikasının Çinli bir şirket tarafından devralınmasını, bunun ulusal güvenliği baltalayabileceği kaygısıyla engelledi.

İş, Güç ve Endüstriyel Strateji Bakanı Grant Shapps Çarşamba günü Hollandalı çip üreticisi Nexperia’ya, 63 milyon sterline (75 milyon dolar) satın aldığı Galli yarı iletken firması Newport Wafer Fab’daki çoğunluk payını satmasını emretti.

Nexperia Hollanda merkezlidir lakin Wingtech’e aittir. Şangay’da süreç gören kısmen Çin devlet dayanaklı bir şirket olan Nexperia, Newport Wafer Fab’ı satın almasını 2021’de tamamladı ve firma daha sonra ismini Nexperia Newport Limited (NNL) olarak değiştirdi.

Birleşik Krallık İş, Güç ve Sanayi Stratejisi Departmanı yaptığı açıklamada, “Nexperia BV’nin NNL’nin en az yüzde 86’sını belirli bir süre içinde ve belirli bir süreci izleyerek satmasını zorunlu kılıyor” dedi.

Nexperia başlangıçta Newport Wafer Fab’ın yüzde 14’üne sahipti, fakat Temmuz 2021’de hissesini yüzde 100’e çıkardı.

Shapps Çarşamba günü attığı tweette, “Büyümeyi ve istihdamı destekleyen dış ticaret ve yatırımı memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak ulusal güvenliğe yönelik bir risk tespit ettiğimizde kararlı davranacağız” dedi.

Nexperia’nın İngiltere ülke müdürü Toni Versluijs, kararın yanlış olduğunu ve şirketin temyize gitmeyi planladığını söyledi. Versluijs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Gerçekten şok olduk. Karar yanlış ve Newport’taki 500’den fazla işi korumak için bu tasfiye buyruğunu bozmak için temyize gideceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu