İş

Kazanç açıklaması: Boot Barn karışık üçüncü çeyrek sonuçlarını bildirdi, genişlemeyi planlıyor

Boot Barn Holdings Inc. (BOOT), 2024 mali yılının üçüncü çeyreği için toplam satışlarda ılımlı bir artış ancak aynı mağaza satışlarında önemli bir düşüş ile karışık mali sonuçlar bildirdi. Ancak şirket, işlem marjlarında ve hisse başına kazançta iyileşme bildirdi. Mevcut zorluklara rağmen Boot Barn, mağaza tabanını genişletme ve çok kanallı varlığını güçlendirme kararlılığını sürdürerek, önümüzdeki mali yılda özel etiket penetrasyonunda büyümeye geri dönmeyi bekliyor.

Temel Çıkarımlar

 • Geçen yıl açılan 49 yeni mağazanın etkisiyle toplam satışlar çeyrekte %1,1 arttı.
 • Aynı mağazadaki satışlarda %9,7’lik bir düşüş görüldü.
 • Ürün marjı, artan özel marka penetrasyonu ve azalan promosyon faaliyetleri nedeniyle 300 baz puan arttı.
 • Faaliyet marjı 30 baz puanlık yumuşama kaydetti; Hisse başına kazanç 1,81 dolara ulaştı.
 • Dördüncü çeyrekte ön konsolide birebir mağaza satışları geçen yılın aynı dönemine göre %8,1 azaldı.
 • Şirket, 4. çeyrekteki toplam satışların yaklaşık 386 milyon dolar olmasını ve eşler arası satışların %6,3 oranında azalmasını bekliyor.
 • Boot Barn, 2025 mali yılı için %15 daha fazla mağaza açmayı, özel markalı büyümeye odaklanmayı ve tedarik zinciri maliyetlerini azaltmayı planlıyor.

Şirket Görünümü

 • Boot Barn, tüm yıl için toplam satışın 1,66 milyar dolar olacağını tahmin ediyor.
 • Tüm yıl boyunca eşler arası mağaza satışlarında %6,3’lük bir düşüş bekleniyor.
 • Şirket 611 milyon dolar brüt kar öngörüyor.
 • Şirketin 2025 mali yılı için planları arasında yeni mağazaların %15’ini açmak ve faaliyet marjını artırmak yer alıyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Negatif eşler arası mağaza satışları SG&A giderlerinin azaltılmasına katkıda bulundu.
 • Dördüncü çeyrekteki satış eğilimleri, özellikle Ekim ve Aralık aylarında yumuşaktı.
 • Kadınlar kategorisinde 3. çeyreğe göre hafif bir bozulma yaşandı.

Yükselen Değerli Puanlar

 • Şirket, navlun tüketiminde ve faaliyet marjındaki genişlemede iyileşmeler gördü.
 • Yeni mağaza ekonomileri güçlü hacimler ve yüksek nakit karşılığı getirileri gösteriyor.
 • Boot Barn, mağaza satışlarının toparlanması ve süreç bazlı büyüme konusunda da aynı derecede iyimser.

eksiklikler

 • Stok seviyelerinin azalması stok yönetimi konusunda temkinli bir yaklaşıma işaret ediyor olabilir.
 • Özel markalı ürün penetrasyonunda bir düşüş gözlendi ancak bu düşüşün 2025 mali yılında toparlanması bekleniyor.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Şirket, ürünlerinin yaklaşık yarısının tedarik edildiği Çin’deki risklerini tartıştı ancak potansiyel tarifelerin rekabet gücünü önemli ölçüde etkileyeceğini düşünmüyor.
 • Yönetim, çevrimiçi harcamaları yönetmedeki zorluklara rağmen çevrimiçi işlerinin büyümesinden emin olduklarını belirtti.
 • Boot Barn yeni bir şirket ofisine taşınmaya hazırlanıyor ve yıllık kiranın 5 milyon ila 6 milyon dolar arasında olacağı iddia ediliyor.

Boot Barn Holdings Inc., stratejik mağaza genişlemelerine ve özel markalara odaklanarak karmaşık bir perakende ortamında geziniyor. Her ne kadar şirket belirli bölge ve kategorilerde satışlarda yumuşamayla karşı karşıya kalsa da, başkanları uzun vadeli stratejilerine ve iş modellerinin dayanıklılığına güveniyor. Şirket 2025 mali yılına hazırlanırken, çok kanallı liderliğe ve tedarik zinciri iyileştirmelerine vurgu yapılmasının, şirketi gelecekteki büyüme için iyi bir konuma getirmesi bekleniyor.

InvestingPro İçgörüleri

Boot Barn Holdings Inc. BOOT son zamanlarda karışık bir performans sergilese de, bir dizi temel finansal ölçüm, güçlü bir perakende ortamında güçlü alanlara işaret ediyor. Burada InvestingPro ve InvestingPro Tips’ten elde edilen gerçek zamanlı verilere dayanan ve şirketin mevcut finansal durumu ve geleceğe yönelik görünümü hakkında daha derin bir anlayış sağlayabilecek bazı bilgiler yer almaktadır.

InvestingPro verilerinin öne çıkanları arasında şirketin perakende sektöründeki önemli büyüklüğünü gösteren 2,17 milyar dolarlık piyasa değeri yer alıyor. Düzeltilmiş F/K oranı, 2024’ün ikinci çeyreğine kadar olan son on iki ay itibarıyla 13,48 olup, kârlar beklendiği gibi artmaya devam ederse yatırımcılar için potansiyel bir değer oyununa işaret ediyor. Ayrıca şirketin aynı dönemdeki gelir artışı da %7,04 olarak gerçekleşti ve bu da satışlarda olumlu bir trende işaret ediyor.

Boot Barn için özellikle alakalı iki InvestingPro İpucu şunları içerir:

1. 11 analist önümüzdeki döneme ilişkin görünümlerini yukarı yönlü revize ederek şirketin finansal görünümüne ilişkin olumlu görüş birliğine işaret etti. Bu, şirketin gelecekteki yukarı yönlü potansiyeline bakan yatırımcılar için umut verici bir işaret olabilir.

2. Boot Barn, ekonomik belirsizlikler karşısında bir miktar finansal esneklik ve dayanıklılık sağlayabilen orta düzeyde bir borçla çalışmaktadır.

Ayrıca şirketin likit varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini aşması, şirketin kısa vadeli mali sağlığı konusunda endişe duyan yatırımcılar için güven verici. Analistler ayrıca Boot Barn’ın bu yıl kârlı olacağını tahmin ediyor ve bu da şirketin son on iki ayda kârlı olmasıyla destekleniyor.

InvestingPro, %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indiriminde abonelik yoluyla elde edilebilecek ek ipuçlarıyla birlikte Boot Barn hakkında daha fazla bilgi sunuyor. BOOT’un finansal verilerini daha derinlemesine incelemek isteyenler, 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için kaydolun. “SFY24” veya 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim karşılığında. “SFY241” Kupon kodunu kullanabilirsiniz. Hizmetinizde olan bu araçlarla daha bilinçli yatırım kararları verebilirsiniz.

Boot Barn’ın mağaza genişletme ve özel markalara stratejik odaklanması, finansal istikrarıyla birleştiğinde, onu perakende alanında liderlik edecek ve gelecekteki büyümeyi destekleyecek şekilde konumlandırabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

reyhanli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu