Haber

Konya Panoraması ve Şehitler Anıtı 2023’te 618 Bin Ziyaretçi Ağırlayacak

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan Konya Panorama Müzesi, Hikmet Medeniyeti Araştırma Merkezi ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı, 2023 yılında 618 bin 504 misafiri ağırlayarak kentin en çok ziyaret edilen yerleri arasında yer aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı, geçtiğimiz yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırladı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin yıllık tarihiyle kültür ve turizm alanında önde gelen şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Kültür ve turizm alanında çeşitli projeleri hayata geçirmeye devam ettiklerini belirten Önder Altay, “Konya’nın değerli simge yapıları arasında yerini alan Konya Panorama Müzesi, Hikmet Medeniyeti Araştırma Merkezi ve Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı Aynı kompleks içerisinde yer alan tesis, her yıl Konya tarafından ziyaret edilmektedir.” Konya dışından da yüzbinlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bu merkezleri 2023 yılında 618 bin 504 misafir ziyaret etti. Yerli ve yabancı misafir sayısının her geçen yıl artmasından memnuniyet duyuyoruz. “Büyükşehir belediyesi olarak kültür ve turizm alanında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

KONYA PANORAMA MÜZESİ

Aslanlı Kışla Caddesi üzerinde Mevlana Müzesi’nin karşısında yer alan Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesi içi. Mevlana’nın hayatının, yaşadığı bazı sembolik anların ve 1200’lü yılların Konya’sının anlatıldığı müze alanı, stant alanı ve dünyadaki 25 Mevlevihanenin maketlerinin yer aldığı iç avlu bulunmaktadır.

Konya Panorama Müzesi ile aynı kompleks içerisinde yer alan İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi bünyesinde Panoramik Konya Müzesi “KONYANÜMA”, Semahane, konferans salonu, atölyeler ve derslikler bulunmaktadır. İRFA kapsamında sema tatbikatı, derviş müziği uygulama, çalgı yapımı ve benzeri eğitimler verilmekte, atölye çalışmaları, panel ve seminerler düzenlenmektedir.

KURTULUŞ SAVAŞI ŞEHİTLERİ ANITI

Kurtuluş Savaşı’nda şehit düşen atalarımızın anısına Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kurtuluş Savaşı Şehitleri Anıtı’nda; Özellikle Kurtuluş Savaşı, I. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik yıllarında vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerin isimlerinin yer aldığı bir iç avlu, Konya’nın sosyal yapısını anlatan bir müze. dönemde tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının bulunduğu bir havuz. yol ve Gaziler Kulübü.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-karasu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu