Haber

Londra’da Filistin Yürüyüşü ve Mütareke Günü Törenlerinde 126 Kişi Gözaltına Alındı

Londra Büyükşehir Polisi, kentte düzenlenen Filistin’le dayanışma yürüyüşü ve aşırı sağcıların katıldığı Ateşkes Günü törenleri kapsamında toplam 126 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Londra Metropolitan Polis Departmanı Müdür Yardımcısı Matt Twist, yaptığı yazılı açıklamada, Londra’da toplulukların iki farklı vesileyle bir araya geldiğini belirterek, “Sağcı grupların polise karşı uyguladığı aşırı şiddet olağandışıydı ve derinden endişe vericiydi.” sözlerini kullandı.

Aşırı sağcı grubun askeri anıtları koruma bahanesiyle sabah saatlerinde sokaklara döküldüğünü kaydeden Twist, “Bazıları zaten sarhoştu, saldırgandı ve kavga etme fırsatı arıyordu.” değerlendirmesini yaptı.

Twist, Birinci Dünya Savaşı’nda Müttefikler ile Almanya arasında imzalanan ateşkesin yıl dönümü törenlerinin yapıldığı Kenotaph anıtı çevresinde aşırı sağcılarla polis arasında gerginlik yaşandığını ve sağcı grubun polise şunları söylediğini belirtti: , “Artık İngiliz değilsin.” dedi.

Çoğunluğu futbol holiganlarından oluşan grubun, Filistin’e destek yürüyüşüne katılanlarla karşı karşıya gelmelerini engellemeye çalışan polislere gün boyunca hakaret ve tehditler savurduğunu vurgulayan Twist, “Bu gruplardaki kişilerin çoğu, durdurularak aranmış ve üzerlerinde tabanca, cop, muşta gibi silahlar ile A sınıfı uyuşturucu maddeler (kokain, eroin, ecstasy) vb. ele geçirilmiştir.” açıklamasını yaptı.

Twist, Anıt Mezarı çevresinde polisle sağcılar arasında çıkan gerginlikte 9 polis memurunun yaralandığını, iki polis memurunun ise dirsek kırığı ve kalça çıkığı nedeniyle hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Filistin yürüyüşü şiddet olaylarına sahne olmadı

Twist, Filistin’le dayanışma yürüyüşünün sağcıların eylemlerinde olduğu gibi fiziksel şiddet eylemlerine sahne olmadığını kaydetti.

Twist, yürüyüşün sonunda sadece ana gruptan ayrılan küçük grupların provokatif olaylara neden olduğunu belirterek, yaklaşık 150 kişilik bir grubun havai fişek attığını açıkladı.

Polisin nefret suçu sayılabilecek olayları ve yasaklı örgütlere destek olaylarını araştırdığını belirten Twist, şunları ekledi: “Londra’nın merkezinde hâlâ herhangi bir karışıklığa müdahale etmek ve önemli kişilerin korunmasını sağlamak için çok sayıda polis görev başında. Yarın (Pazar) anma etkinlikleri öncesinde yer var. Şu ana kadar.” “Gözaltına alınan 126 kişi için çok sayıda kişi çalışmaya devam ediyor.” açıklamasını yaptı.

Filistin yürüyüşüne katılan vatandaşlara sözlü ve fiziki saldırıda bulundular.

Londra’da 5 haftadır devam eden Filistin’le dayanışma yürüyüşleri kapsamında Filistin yanlısı göstericiler Hyde Park’tan Londra’daki ABD Büyükelçiliği önüne yürüdü.

Ancak İçişleri Bakanı Suella Braverman bu yürüyüşleri “nefret yürüyüşleri” olarak nitelendirdi ve çok sağcı grupları harekete geçiren Mütareke Günü’nde bu yürüyüşün engellenmesini istedi.

İngiliz Savunma Birliği gibi aşırı sağcı ve Müslüman karşıtı gruplar ile farklı bölgelerdeki futbol holiganları, Londra’daki askeri anıtları koruyacaklarını duyurdu.

Gün boyu yaşanan olaylarda ilk olarak polisle çatışan aşırı sağcı gruplardan 82 kişi, Filistin’le dayanışma yürüyüşünün güzergahına ulaşmaya çalışırken gözaltına alındı.

Yürüyüşün sona ermesinin ardından ayrılan vatandaşlara sözlü ve fiziki saldırıda bulunan polis ile Trafalgar Meydanı’nda da aşırı sağcılar arasında gerginlik yaşandı.

Filistin bayrağını yakmaya çalışan çok sayıda sağcı göstericiye polis müdahale etti.

haberkizilcahamam.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu