İş

Manisa Büyükşehir ve MASKİ’de çalışanlara yüzde 149 zam

MANİSA (İGFA) –Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Hizmet İş Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün makamında imzalandı.

İmza törenine Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı İdris Ersoy, Bölge Temsilcisi Mehmet Avcı, Genel Lider Danışmanı Fatih Bakırtaş, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Funda Solak, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Emre Özünlü, Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Harun Yıldız, MASKİ İnsan Kaynakları ve Eğitim Bölüm Başkanı Hayri Okkalı ve BESOT Genel Müdürü Mustafa Yur.

EN DÜŞÜK FİYAT 11 BİN 367 TL OLDU

Manisa Büyükşehir Belediyesi, MASKİ Genel Müdürlüğü ve yan şirketlerde çalışan 4 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin imza töreninde konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Öncelikle vatandaşlarımıza rahmet eylesin. 11 ili etkileyen depremde hayatını kaybedenler, yaralıları iyileştirip geride bırakıyor. Kalanlara sabır diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin başı sağolsun. Bugün Manisa Büyükşehir Belediyemiz, MASKİ Genel Müdürlüğümüz ve iştirak şirketlerimizde görev yapan arkadaşlarımıza güzel ve sevindirici bir haber verme noktasına geldik. Hizmet-İş Sendikamız ile 4.500 çalışanımızın refah seviyesini yükseltmek ve daha rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olmak amacıyla imzaladığımız anlaşma gereği en düşük fiyat olan 4.556 liraya Haziran ayında yüzde 149 zam yaptık. 2022. Yaptığımız bu düzenleme ile işçilerimizin 2023 yılı itibari ile alacağı asgari ücret 11.367 TL oldu. Tabii asgari ücretin 8.500 TL olduğu bir ortamda 4.500 çalışan kardeşimize vereceğimiz asgari ücret bu olacaktır. Bu yüzden 11.367 lira olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Daha önce bahsettiğim en düşük fiyatın üzerinde kademeli olarak 2.670 çalışan istihdam ediyoruz. Bu da toplam çalışan sayımızın yüzde 61’ine tekabül ediyor. Bu 2.670 kardeşin ortalama fiyatının 11.680 TL olduğunu belirtmek isterim. Bildiğiniz üzere 2022 yılında Türkiye’de yıl sonu enflasyon oranı 64,27 oldu. Yaptığımız bu güzelleştirme ile yüzde 149’luk bir artışla enflasyonun iki katından fazla artış sağladık” dedi.

bergama-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu