Haber

Miçotakis, F-35’leri alacakları yılı açıkladı: KAAN aynı yıl envantere girecek.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis, ABD’den sipariş edilen F-35 savaş uçaklarının 2028’de teslim edileceğini açıkladı.

Partisinin Patras’taki toplantısında konuşan Miçotakis, sipariş edilen F-35 savaş uçakları hakkında şunları söyledi: “Yunanistan’ın sesi Brüksel’den Amerikan Kongresi’ne kadar her yerde duyuluyor. Ülkemiz bir güç üssüne, bir kahramana dönüşüyor. Askeri teçhizat programlarımız tamamlanacak. 2028’de ilk F-35 savaş uçağını teslim alacağız.”söz konusu.

F-35’LER ANDRAVIDA HAVA ÜSSÜNE HAZIRLANACAK

F-35 jetlerinin hangi üsse konuşlandırılacağını açıklayan Miçotakis, şunları söyledi: “Bu uçaklar, dünyanın en modern uçağına hizmet vermek için 150 milyon avrodan fazla yatırımın yapılacağı Andravida’da konuşlanacak.”ifadesini kullandı.

YERLİ VE ULUSAL GARANTİLİ: KAAN

ABD, Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye CAATSA yaptırımları uygulamış ve F-35 programından çıkardığı Türkiye için ürettiği 6 adet F-35 jetini vermemişti.

Bu andan sonra Türkiye, Milli Muharip Uçak (MMU) programına yönelerek “KAAN” savaş uçağını inşa etti.

Test uçuşlarının yapılacağı KAAN’ın 2028 yılında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.

Teslim edilecek ilk uçak 4.5 nesil özelliklere sahip olacak; İlerleyen dönemlerde yapılacak iyileştirmeler sonucunda KAAN’ın 5. nesil standartlarına yükseltileceği kaydedildi.

KAYNAK: HABER7

haberkiziltepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu