Haber

Murat Kurum’dan maden faciasına ilişkin açıklama: 135 kez denetlendi

Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı Murat Kurum ziyaretlerine devam ediyor.

Bugünkü durağımız Karadeniz Vakfıydı.

Burada büyük bir ilgiyle karşılanan kurum, vatandaşlarla yakından ilgilendi.

Erzincan’daki heyelan, ardından açıklama yapan Murat Kurum’un gündemindeydi.

“En büyük temennimiz can kaybının olmamasıdır.”

Bölgede 9 personele ulaşma çalışmaları devam ederken, sosyal medyada ortaya atılan iddialara yanıt veren Kurum, sözlerine şöyle başladı:

Millet olarak derin bir üzüntü içerisindeyiz. İliç’teki taş ocağında heyelan yaşadık. Çalışanlarımız şu anda enkaz altında. Devletimiz olayın ilk dakikalarından itibaren seferberlik ruhuyla çalışıyor. Kardeşlerimizi kurtarmak için arkadaşlarımız var gücüyle arama kurtarma çalışmaları yürütüyor. En büyük temennimiz can kaybının olmamasıdır. İnşallah buradan güzel haberlerin gelmesini bekliyoruz. Ailelerimize, Can Erzincan’ımıza ve aziz milletimize acil şifalar diliyorum.”Onun sözleriyle başladı.

“Çevre mevzuatına uygun olup olmadığı 135 kez denetlendi.”

Madene verilen ÇED raporuna ilişkin eleştirilere yanıt veren Kurum, şunları söyledi: Şunun altını çizmek isterim. Benim bakanlığım döneminde bu işletmeye verilen ÇED raporundan bahsediyorlar. Çevre Bakanlığı sadece çevresel etkileri izliyor. İşletme; Çevreye ve doğaya zarar verip vermediğini kontrol eder. Bakanlığımız döneminde bu işletmenin çevresel etki denetimleri çok sıkı bir şekilde yapıldı. Bu işletmenin çevre mevzuatına uygun olup olmadığı 135 kez denetlenmiştir.” söz konusu.

“Kapı 3 ay mühürlendi”

Murat Kurum, 21 Haziran 2022 tarihinde firmaya Çevre Kanunu’nda en üst düzeyden idari para cezası verildiğinin altını çizdi. “İşletmenin faaliyetlerinde çevre mevzuatı kapsamında gözlemlenen eksiklikler nedeniyle; Kapısı 3 ay boyunca mühürlü kaldı. Bununla da kalmadı, çevreyi kirleten işletme nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Özetle kanunun öngördüğü tüm cezai süreçleri hiçbir tolerans göstermeden kararlılıkla uyguladık. “İşletmenin tüm tedbirleri aldığı bilirkişi raporlarıyla belirlenince yeniden faaliyete geçti.”sözlerini kullandı.

“Çevre Bakanlığı işletmenin kapasite artırımına karar veremez”

İşletmenin kapasitesinin artırılması kararının Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan alınmasının mümkün olmadığını sözlerine ekleyen Kurum, şöyle devam etti:

“Bize iftira atanlar şunu da biliyor; Çevre Bakanlığının böyle bir yetkisi olmadığı için işletmenin kapasite artırımına karar veremez ve veremez. Sadece kapasite artışının çevreye etkisini ölçer, onaylar veya onaylamaz. Yine ÇED raporlarına ilişkin kararlarda birçok farklı kurum ve kuruluşun bilimsel görüşleri ve raporları dikkate alınmaktadır. “Bugün konuştukları ÇED kararı 21 kurum ve kuruluşun komisyon üyeleri tarafından onaylandı.”söz konusu.

“Bu konuyu İstanbul seçimlerine hangi vicdanla getirdiniz?”

Kurum, dün geceden itibaren tek merkezden yönetilen sistematik ve bilinçli bir algı operasyonu ve kara propaganda başlatıldığını bildirdi. “Milletimizi üzen böyle bir olay, siyasi istismara dönüştürüldü. Masa başında üretilen birçok yalan haber ve hikaye sağa sola dağıtıldı. Milletimiz bu kötü niyeti çok iyi biliyor ve çok iyi biliyor. Herkese vicdanla soruyoruz. Bu konuyu hangi vicdanla, hangi duyguyla İstanbul’a, İstanbul seçimlerine taşıdınız? Vatandaşlarımızın hâlâ yeraltında olduğu, 85 milyon insanın gözünün, aklının, yüreğinin olduğu bir yerde bu olayın siyasete alet edilmesi vicdansızlık ve haksızlık değil mi? Hangi insan duygusuyla, hangi insan erdemiyle bağdaşır?diyerek açıklamasına devam etti.

“Milletimizi aldatmaya çalışanları bu millet affetmeyecektir”

Organizasyon, “Bu millet, milletimizin canı üzerinden siyasi başarı elde etmeye çalışanları, milletimizi kandırmaya çalışanları affetmeyecektir. Bu millet, bu siyasi simsarları ve bu algı operasyonlarını boşa çıkaracak, unutmayacak, derin vicdanı ve basireti ile cezalandıracaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda tek hedefimiz var. Bu da hayatlarımızı bir an önce kurtarmaktır. Ailelerimize, Erzincan’ımıza ve milletimize geçmiş olsun dileklerimi bir kez daha iletiyorum.”Konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

cizreajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu