Haber

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte protesto edildi

Peru’da yüzlerce kişi, Bağımsızlık Günü’nde düzenlediği etkinliklerde Peru Devlet Lideri Dina Boluarte’yi protesto etti.

Peru’da halk, 28 Temmuz Bağımsızlık Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliklerde Peru Devlet Lideri Dina Boluarte’yi protesto etti. Başta işçi konfederasyonu olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşlarının örgütlenmesiyle başkent Lima ile doğu kesimlerdeki Puno, Santa Lucia ve Lampa kentlerinde yüzlerce kişi sokaklara döküldü. Protestolar nedeniyle ülkenin güneyindeki bazı yollar trafiğe kapatıldı. Polisin gösterilere müdahalesi gecikmedi. Lima’da yürümek isteyen gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Protestocularla polis arasında arbede çıktı. Göstericiler, basına yaptıkları açıklamada, önceki protestoları kanlı bir şekilde bastıran Dina Boluarte’nin cumhurbaşkanlığına karşı çıktıklarını belirterek, erken seçim yapılmasını ve ülkede barış ortamının sağlanmasını savunduklarını belirttiler.

Boluarte’den özür

Aralık 2022’de Peru’da yaşanan siyasi kriz sonucunda eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo tutuklanmış ve yerine Dina Boluarte geçmişti. Boluarte’nin göreve gelmesinin ardından düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu en az 49 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan Bağımsızlık Günü nedeniyle mecliste konuşma yapan Boluarte, geçen yılki protestolarda hayatını kaybedenlerin yakınlarından devlet adına özür diledi. Boluarte, olaylardaki ölüm ve yaralanmaların kimsenin istemediği bir sonuç olduğuna da değindi. – LIMA

emirdag-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu