Ekonomi

Petrol fiyatlarındaki artış küresel piyasalar için zorluk teşkil ediyor

Petrol fiyatları bu yıl yaklaşık %16 artarak, Orta Doğu’da artan gerilim ve Ukrayna ile Rusya arasında enerji altyapısını etkileyen düşmanlıkların devam etmesi nedeniyle arz konusundaki endişelerin artmasıyla varil başına 90 $ civarında seyretmektedir.

Petrol fiyatlarındaki son artış yatırımcıların dikkatini çekerken, iki yıl önce enerji fiyatlarındaki artışın enflasyon ve faiz oranlarının yükselmesine önemli ölçüde katkıda bulunduğu ve on yıllardır görülmemiş seviyelere ulaştığı hatırlatılıyor.

Uluslararası Para Fonu Salı günü, Orta Doğu’daki gerilimin daha da tırmanmasının petrol fiyatlarında %15’lik bir artışa yol açabileceği potansiyel bir “olumsuz senaryo “nun ana hatlarını çizdi. Bu senaryo aynı zamanda nakliye maliyetlerini de yükselterek küresel enflasyonu yaklaşık yüzde 0,7 puan arttırabilir.

Petrol arzı üzerindeki mevcut baskı ve bunu takip eden fiyat artışı kısmen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve diğer büyük petrol üreticilerinin üretimlerini azaltmalarına bağlanıyor.

Morgan Stanley kısa bir süre önce üçüncü çeyrek için Brent ham petrol tahminini 4 dolar artırarak varil başına 94 dolara yükseltti. Bu ayarlama, yüksek petrol fiyatlarının devam edeceğine dair beklentilere işaret etmekte ve küresel piyasalar üzerindeki potansiyel etkilerin daha yakından incelenmesine yol açmaktadır.

ABD’de enflasyon oranlarının Mart ayında art arda üçüncü kez beklentilerin üzerine çıkmasıyla enflasyona ilişkin endişeler artıyor. Enflasyondaki bu yeniden yükseliş, faiz indirimi olasılığının yeniden değerlendirilmesine yol açmıştır. Daha önce düşük enerji fiyatları enflasyon beklentilerinin azalmasında itici bir güç olurken, petrol fiyatlarındaki mevcut artış bu eğilimi tehdit etmektedir.

Euro bölgesinin uzun vadeli enflasyon beklentilerini gösteren ve genellikle petrol trendleriyle uyumlu olan temel piyasa göstergesi, Salı günü %2,39 ile Aralık ayından bu yana en yüksek noktasına ulaşarak Avrupa Merkez Bankası’nın %2’lik hedefini aştı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, Orta Doğu’da son dönemde yaşanan huzursuzluğu kabul etti ancak bunun emtia fiyatları üzerindeki etkisinin şu ana kadar sınırlı olduğunu kaydetti. Bununla birlikte ECB, petrol fiyatlarının ekonomik büyüme ve enflasyon üzerindeki etkileri konusunda tetikte olmaya devam ediyor.

Enerji hisseleri, S&P 500 petrol endeksi ve Avrupa petrol ve gaz hisselerinin rekor seviyelere yakın seviyelerini korumasıyla birlikte, yüksek petrol fiyatlarından faydalanan hisseler olarak ortaya çıktı. ABD petrol hisseleri bu yıl neredeyse %13’lük bir artış yaşayarak S&P 500’ün %6’lık kazancını geride bıraktı.

Doların 2024’teki yörüngesi, enflasyonun düşmesi ve Federal Rezerv’in faiz indirimlerini değerlendirmesiyle ilk baştaki düşüş beklentilerine meydan okudu. Bunun yerine, faiz indirimi beklentisi azaldıkça dolar bu yıl %4,7 oranında değer kazandı. Bank of America’ya göre, ABD para birimi üzerindeki orta vadeli olumsuz görünümlerine rağmen, petrol fiyatlarındaki yükseliş doların gücünü daha da artırabilir.

Yükselen petrol fiyatlarının yanı sıra güçlü dolar, zayıf bir para birimi ve şu anda 34 yılın en düşük seviyesindeki yeni desteklemek için müdahale riskiyle boğuşan Japonya gibi ekonomiler üzerinde ek baskı yaratıyor.

Hindistan ve Türkiye gibi net petrol ithalatçısı olan gelişmekte olan piyasa ekonomileri, uzun süreli yüksek petrol fiyatlarına karşı özellikle kırılgan durumdadır. Hindistan rupisi bu hafta dolar karşısında rekor düşük seviyelere ulaştı. Petrol dolar cinsinden fiyatlandırıldığı için birçok ithalatçı ülke kur dalgalanmalarından kaynaklanan maliyet artışlarına maruz kalmaktadır.

Afrika’nın en büyük petrol ihracatçılarından biri olan Nijerya bile düşen naira para birimi, düzenlenmiş benzin pompa fiyatları ve yerel petrol arıtma kapasitesinin yetersizliği nedeniyle mali zorluklarla karşı karşıya.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

guzelbahcehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu