Ekonomi

Sinop’un dış ticareti eylül ayında yüzde 13,9 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı dış ticaret istatistiki bilgilerine göre, Sinop’un dış ticareti eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül 2023 dış ticaret istatistiklerini açıkladı. Sinop’tan Eylül 2023’te yapılan ihracat 3 milyon 249 bin dolar olarak açıklandı. Eylül ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 oranında arttığı gözlendi. Sinop’un ithalatı 2023 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 267,7 oranında artarak 884 bin dolar oldu. Eylül ayında Sinop’ta ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 367,7 oldu.

Deniz eserleri yine birinci sırada

Sinop’tan Eylül ayı ihracatının ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde, 1 milyon 175 bin dolarla “Balık, kabuklu deniz ürünleri ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu ilk sırada yer alıyor. Bu ürün grubunu 575 bin dolarla “çatal bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu ve 324 bin dolarla “tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ürün grubu takip ediyor. Sinop’tan Eylül ayında ISIC Rev4 sınıflamasına göre 40 farklı ürün grubu ihraç edildi. 32 farklı ürün grubunda ithalat yapıldı. İthalatta ilk üç sırada; Ürün grubunun 664 bin dolarıyla “motorlu veya pnömatik (hava basınçlı) el aletleri imalatı”, 130 bin dolarıyla “motorlu kara taşıtlarının imalatı” ve 58 bin dolarıyla “diğer pompa, kompresör, musluk ve valflerin imalatı” yer alıyor. . .

İhracatta Güney Kore birinci, ithalatta Çin birinci sırada

Eylül ayında Sinop’tan 52 farklı ülkeye ihracat yapılırken, 610 bin dolarla Güney Kore ilk sırada yer aldı. En çok ihracat yapan ikinci ülke ise 565 bin dolarla Çin olurken, üçüncü sırada ise 315 bin dolarla Ukrayna yer alıyor. Eylül ayında Sinop’a yapılan ithalatta Çin 740 bin dolarla ilk sırada yer alıyor. Çin’i 130 bin dolarla İspanya ve 6 bin dolarla Vietnam takip ediyor. Eylül ayında Sinop’a 15 farklı ülkeden ithalat yapıldı. -SİNOP

alapli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu