Ekonomi

Son Dakika: Ekonominin 3 yıllık yol haritasını belirleyen Orta Vadeli Program açıklandı

Ekonominin 3 yıllık yol haritasının belirlenmesi için aylarca süren çalışmalarda sona gelindi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen organizasyonda 2024-2026 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) açıklandı. Programda sunum yapan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, OVP’de 4 temel hedefin bulunduğunu söyledi.

Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

OVP’ye katkıda bulunanlara şükranlarımı sunmak isterim. OVP, kamu ve özel sektör için öngörülebilirliği artıran bir yol haritasıdır. 2024-2026 dönemini kapsayacak ve Cumhurbaşkanı kararıyla resmiyet kazanacak. OVP, makroekonomik hedefleri, politikaları ve yapısal alanları içermektedir. Kamudaki çalışmalardan memnun kalmadık, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alarak programı hazırladık. İstişarelerde ortak akıl temel prensibimizdir. Öncelikle ilgili tarafların belirlenmesi politikaların kalitesini artıran ve sahiplenmeyi getiren bir süreçtir.

“BÜYÜMEYİ VE İSTİHDAMI ASLA İHMAL ETMEYECEĞİZ”

Afetlerin yaralarının sarılması ve afet risklerinin azaltılması, makroekonomik ve finansal istikrarın sağlanması, enflasyonun tek haneye düşürülmesi, yatırım, istihdam, üretim ve ihracat perspektifinden büyüme ve istihdamın sürdürülmesi, sosyal adalet ve refahın güçlendirilmesi hedefler arasında yer alıyor. Felaketin yaralarını sararken tek haneli enflasyona doğru ilerlerken büyümeyi ve istihdamı asla ihmal etmeyeceğiz.

“DÖNEMİN KOŞULLARINI DİKKATLİ OKUYALIM”

Para politikasını çağın ihtiyaçlarına uygun şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Araç bağımsızlığı çerçevesinde Merkez Bankamız üzerine düşeni yapacaktır. Orta vadede yapısal dönüşümlerin somut etkilerini bekliyoruz, kısa vadede ise yapısal dönüşümleri gerçekleştiren bir ülke olarak beklentilerle olumlu etkilerin artırılmasını hedefliyoruz.

Dünya ekonomisi son 20 yılda ortalama yüzde 3,6 oranında büyürken, son yıllarda bu oran yüzde 3’e düştü. Bunu 25-26’ya kadar uzattığınızda resim pek değişmiyor. Dünya ticareti büyümenin üzerinde seyredecek, bu yıl dünya ticaretinde yüzde 2,3 büyüme bekleniyor. Bu dönemin şartlarını iyi okuyarak politikalarımızı şekillendirmeliyiz.

“2023 YILINI YÜZDE 4,4 BÜYÜME İLE KAPATMAYI BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin son 20 yılda ortalama yıllık büyüme oranı yüzde 5,5 oldu. Dünyanın 2 puan üzerinde bir büyüme performansı sergiledik. 2024’te yüzde 4,0, 2025’te yüzde 4,5, 2026’da ise yüzde 5,0 büyüme bekliyoruz. Bu yıl 1,67 milyar dolar milli gelire ulaşacağız. Kişi başına düşen gelirin 2024 yılında 12.875 dolar, 2025 yılında 13.717 dolar, 2026 yılında ise 14.855 dolar olmasını bekliyoruz. Nüfusumuz 88 milyon 750 bine ulaşacak. Ortalama yüzde 4,5 büyüyecek. 2,7 milyonluk istihdam artışı bekliyoruz. Her yıl 909 bin kişilik bir artış ve istihdam artışı bekliyoruz. Buna rağmen işsizlik oranı istediğimiz kadar azalmıyor. İşgücü piyasasına katılım oranında hızlı bir artış bekliyoruz. İşsizlik oranının 2024’te yüzde 10,3’e, 2025’te yüzde 9,9’a, 2026’da ise yüzde 9,3’e düşmesini bekliyoruz. 2023’ü ise yüzde 4,4 büyümeyle kapatmayı bekliyoruz.

Enflasyonda geçici bir artış var. Geçiş dönemi sonrasında çok daha sağlıklı bir yerde enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesinin önünü açıyoruz.

Detaylar geliyor…

aladaghaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu