Haber

TÜGVA binasına bombalı saldırıya 20 yıl hapis

Özden ATİK/ İSTANBUL, GAZİOSMANPAŞA’daki Türk Gençlik Vakfı (TÜGVA) binasına el yapımı bombayla saldırdığı iddiasıyla yargılanan Besra Yalçın, 3 ayrı suçtan 20 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Besra Yalçın ve tarafların avukatları katıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilciliği “suçtan zarar gören” olarak yer aldı. İddianamede, 21 Nisan 2022 günü saat 05.55 sıralarında TÜGVA Gaziosmanpaşa Temsilcilik Binası’nda patlama meydana geldiği belirtildi. Olay yerini gösteren kameraların incelenmesi sonucunda patlamanın gerçekleştiği belirtildi. Kadın görünümlü ve yüzü örtülü çarşaf giyen zanlı, saat 05.40 sıralarında Şakir Zümre Caddesi’nden gelerek 10 saniye vakfın önünde bekledi, ardından olay yerine bir cisim bırakıp gitti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan ilk incelemede patlamaya neden olan cismin el yapımı, zaman ayarlı, boru tipi bomba olduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Eylemin ardından şüphelinin Cengiz Topel Caddesi önünde İETT otobüsüne binerek üzerindeki kıyafetleri Halkalı Çamlık Parkı’ndaki iki çöp kutusuna attığı, kıyafetlerle ilgili kriminal soruşturma başlatıldığı belirtildi. Yapılan geniş kamera çalışması sonucunda eylemi şüpheli Besra Yalçın’ın gerçekleştirdiği belirlendi. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde olduğu öğrenilen şüpheli Yalçın’ın, yapılan operasyon sonucu 26 Nisan 2022 günü saat 14.40 sıralarında yakalandığı belirtildi.

İddianamede, 18 Nisan 2022’de başlatılan Pençe-Kilit Operasyonu’nun ardından, PKK/KCK silahlı terör örgütünün kurucularından ve üst düzey yöneticilerinden Duran Kalkan’ın açıklamalarını eylem talimatı olarak gören örgütler, birlik oldu ve harekete geçti. Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni (HBDH) kurduğu ve TÜGVA temsilciliğine de harekete geçildiği belirtildi. Bu hareketin üstlendiği vurgulandı. Şüpheli Besra Yalçın’ın Türkiye Komünist Emek Partisi/Leninist (TKEP/L) terör örgütünde faaliyet gösterdiği ve bu örgütün HBDH çatısı altında olduğu belirtildi. Ele geçirilen dijital verilerin incelenmesi sırasında şüpheli Yalçın’ın bizzat tuttuğu notlarda, kaymakamlık, emniyet müdürlüğü, adliyeler, AK Parti ve MHP İlçe Merkezlerinde tarih ve saat detaylı keşif çalışması yaptığı da belirtildi. , askeri alanlar ve kamu kurum ve kuruluşları. İddianamede ayrıca patlamanın ardından TÜGVA binasında toplam 45 bin liralık ekipman ve tamirat kaybı olduğu belirtildi. Şüpheli Besra Yalçın, “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak, Mala Zarar Vermek, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Taşımak veya El Değiştirmek, Korku Yaratacak Patlayıcı Madde Kullanmak” suçlarından 23 yıl 9 ay 60 yıl hapis cezasına çarptırıldı. , Kaygı veya Panik”.

odunpazarihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu