Haber

Tunus’ta açlık grevinde olan Nahda Hareketi yetkilisinin eşi, eşiyle görüşmesine izin verilmediğini söyledi.

Tunus’ta 13 Mayıs’tan bu yana açlık grevinde olan Nahda Hareketi yetkililerinden Es-Sahbi Atik’in eşi Zainab Al-Marayhi, Atik ile görüşmelerine izin verilmediğini belirtti.

Londra merkezli Birleşik Krallık’taki Arap İnsan Hakları Dernekleri’nden (AOHR) yapılan açıklamada Marayhi’nin Atik’in durumuyla ilgili değerlendirmesi yer aldı.

Atik’in sağlık durumunun hızla kötüleştiğini belirten Marayhi, eşiyle görüşmesine izin verilmediğini kaydetti.

Marayhi, kocasının yaptığı yanlışı ve haksız yere tutuklanmasını protesto etmek için açlık grevine başladığını belirtti.

AOHR, Atik’in Marayhi ve aile üyeleriyle görüşmesini engellemenin haklarının ihlali olduğunu vurguladı.

Atik’e gerekli sağlık hizmetinin verilmesi ve duruma acilen müdahale edilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, “Atik’e yurtdışına çıkış yasağı getirilmesi ve asılsız suçlamalarla tutuklanması Tunus yargı sistemine yönelik derin endişeleri artırıyor.” değerlendirme yapıldı.

Türkiye’deki bir konferansa katılmak üzere 6 Mayıs’ta Tunus’ta havalimanına giden Atik’in seyahat etmesi engellendi ve ardından kara para aklama teziyle tutuklandı.

Bunun üzerine 13 Mayıs’ta açlık grevine başlayan Atik, geçen hafta hastaneye kaldırıldı.

Ülkede ‘devlet güvenliğine komplo’ soruşturmasında onlarca kişi tutuklandı

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana siyasetçiler, gazeteciler, aktivistler, hakimler ve iş insanlarını içeren gözaltı operasyonları yürütülüyor. Bu operasyonlar kapsamında çok sayıda muhalif cezaevine konuldu.

17 Nisan’da bir toplantıda söylediği sözler nedeniyle “halkı iç savaşa sürüklemek” suçlamasıyla evi basıldıktan sonra gözaltına alınan Ennahda lideri Raşid el Gannuşi de 48 saat sorgulandıktan sonra tutuklandı. ulusal ve uluslararası arenadaki tepkilere rağmen.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkedeki bazı siyasetçilerin “devletin güvenliğine karşı komplo kurmak” ve “ekonomik krizi körüklemeye yönelik adımlar atmak” suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

haberulas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu