Teknoloji

Türkiye’nin geleceği teknoloji girişimleriyle parlayacak!

Bakan Kacır, İstanbul Pendik’te Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sağlık Teknokenti ve Sarıyer’de Yıldız Teknopark Maslak Yerleşkesi’nin açılışını yaptı. Yıldız Teknopark’ta teknoloji girişimlerinin sunumlarını dinleyen Kacır, Türkiye’nin teknoloji girişimcilik ekosisteminin her geçen yıl güçlenerek büyümeye devam ettiğine dikkat çekti.

100 BİN TEKNO GİRİŞİMCİLİK HEDEFİ

Kacır, 22 yıl önce Türkiye’deki teknopark sayısının sadece 2 olduğunu, bugün Türkiye’de 101 teknopark ve 10 binin üzerinde teknoloji işletmesinin bulunduğunu anlattı. “Bunların arasında turcorn dediğimiz, milyar doları aşan değeriyle artık unicorn statüsüne ulaşmış başarılı teknoloji girişimleri de var. Amacımız; 2030 yılına kadar 100 bin teknogirişimi bu ülkeden çıkarmak ve en az 100 tanesinin milyar dolar değerini aşmasını sağlamak. Yıldız Teknik Üniversitesi teknoparkı gibi altyapılar bu gezimizde en önemli güç çarpanımız olacak. “Burada amaç hem üniversitede geliştirilen bilgiyi teknolojiye, hem de zamanla ticarileşmeye aktarmak, aslında sanayi-üniversite iş birliğini güçlendirmek.”sözlerini kullandı.

TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİNE DESTEK

Önümüzdeki dönemde de teknoloji girişimlerini desteklemeye devam edeceklerini anlatan Kacır, şöyle konuştu: “Oyun teknolojileri geliştiren start-up’lardan, sağlık teknolojileri geliştiren start-up’lara, sigorta ve afet teknolojileri alanında çalışan start-up’lara kadar.

Pek çok farklı başarı öyküsünü dinleme fırsatım oldu. “Çok yenilikçi girişimlere tanık olma fırsatım oldu.”söz konusu.

BİRÇOK YENİ ADIM ATTIK

Kacır, özellikle son dönemde girişim sermayesi fonları alanında birçok yeni adım attıklarını kaydetti. “Teknoloji girişimleri dünyanın her yerinde risk sermayesi yatırımlarıyla büyüyen şirketlerdir. Türkiye’de son dönemde Bölgesel Kalkınma Girişim Sermayesi Fonları, Teknoloji ve İnovasyon Fonu gibi adımlarla hem doğrudan teknoloji girişimlerine hem de teknoloji girişimlerine yatırım yapan girişim sermayesi fonlarına fon fonu ve eş finansman mantığıyla yatırım yapmaya başladık. , Bilişim Vadisi Girişim Sermayesi Fonu. Bu sayede ülkemizde girişim sermayesi fonu yatırımlarının ölçeğini çok önemli bir düzeye çıkardık. İnşallah önümüzdeki dönemde bunların sonuçlarını görmeye başlayacağız” dedi.dedi.

LOKOMOTİF OLACAK

Bakan Kacır, açıklamasına şöyle devam etti: “Yatırım yapılan girişimler arasında eminim ki çok yüksek değerlemelere ulaşmış, küreselleşme yolculuğunu hızlandırmış girişimler olacaktır. Türkiye’nin geleceği teknoloji hamleleriyle parlayacak. “Teknoloji girişimciliği tüm sektörlerin dönüşümünü hızlandıracağı gibi Türkiye’nin büyüme hikayesinin de lokomotifi olacak.”

KAYNAK: HABER7

erzin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu