Seyahat

TÜRSAB’dan Bakan Ersoy’a tepki: Acenteleri küçümseyen tavrı şiddetle kınıyoruz

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İdare Konseyi Lideri Firuz Barbaros Bağlıkaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un seyahat acenteleriyle ilgili yaptığı değerlendirmenin “küçümseme” olduğunu belirtti.

Bağlıkaya, “Türkiye’ye gelen 50 milyon turistin 40 milyonu seyahat acentesiyle geliyor. Sonuç itibarıyla bu işi 100 acentenin yapmadığını, geriye kalan 10 bin 900 acente biliyor. Herkesin çorbada bir tuzu var. Kiminin daha fazla kiminin daha az. Ama seyahat acentelerini küçümseyen tavrı şiddetle kınıyoruz. İtirazımız buna” dedi.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, TÜRSAB İdare Konseyi Lideri Bağlıkaya, TÜRSAB TV’de dün yayınlanan “Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi” özel yayınında kesimin gündemini kıymetlendirdi. Programda, öne çıkan satır başları şöyle:

TAKSİM’DEKİ TAARRUZ ÜLKEMİZE VE TURİZME YÖNELİK: 13 Şubat Pazar günü Taksim İstiklal Caddesi’nde yaşanan bombalı atak umarım münferit kalır. Herkesin başı sağ olsun. Bu ülkemize ve bilhassa turizme yönelik bir hücumdur.

BAKAN’IN KÜÇÜMSEMESİ YENİ DEĞİL: Kültür ve Turizm Bakanı’nın seyahat acenteleriyle ilgili ‘Acenteler bir işe yaramaz. 50 tane, 100 tane acente var. Bunlar da benim arkadaşım ben Whatsapp’tan yazarım getirirler’ dedi. 11 bin acente var. 11 bin acenteyi küçümsemesi, bunları anlatırken gülmesi Sayın Bakan’ın yeni hali değil. Son derece dengeli davranmaya devam ediyor. Biz de kurumun, acentelerimizin prestiji için uğraş ediyoruz.

11 BİN ACENTENİN HAKKINI SAVUNUYORUZ: Bizim söylediğimiz de Bakan’ın bize söylediği de çok net. Biz burada 11 bin tane seyahat acentesinin hakkını hukukunu ve prestijini müdafaaya çalışıyoruz. Bunların turizmin neferleri olduğunu; nitekim bu arkadaşlara sadece ekonomik manada bakılmaması gerektiğini, iş turizmi, sıhhat turizmi, kongre turizmi, kruvaziyer yapanın da bir acente olduğunu, memleketin iktisadına şöyle yahut bu türlü katkısı olduğunu anlatmaya devam ediyoruz. O da acenteleri küçümsemeye devam ediyor. ‘Siz zaten kaç kişisiniz’ diyor.

BAKAN KENDİ İÇİNDE MATEMATİĞİNİ YAPMIŞTIR: “Seyahat acentelerinin Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndaki (TGA) hakkı yarım koltuktu biz tam koltuk verdik” diyor Sayın Bakan. Kendi içinde matematiğini yapmıştır muhtemelen. Fakat şöyle bir şey var; tanıtımın ve pazarlamanın kanalı seyahat acenteleridir. Turizm alanında yaşanan değişimler, seyahat acenteliğini yok etmiyor. Sayın Bakan’ın da bir sürü şirketi var. Dijital şirket de sonuçta seyahat acentesi. Yani online kanallar da seyahat acentesi. Yöntemler değişti diye seyahat acentelerinin fonksiyonu, işlevi falan bitmiş değil.

50 MİLYON TURİSTİN 40 MİLYONU ACENTEYLE GELİYOR: Sayın Bakan’ın söylediği üzere gelen ziyaretçinin yarısı da kendi gelmiyor. Dünya Turizm Örgütü’nün raporuna nazaran dünyadaki seyahatlerin yüzde 80’i hâlâ organize seyahatlerle yapılıyor. Yani Türkiye’ye gelen 50 milyon turistin 40 milyonu seyahat acentesiyle geliyor. Sonuç prestijiyle bu işi 100 acentenin yapmadığını, geriye kalan 10 bin 900 acente biliyor. Herkesin çorbada bir tuzu var. Kiminin daha fazla kiminin daha az. Ancak seyahat acentelerini küçümseyen hali şiddetle kınıyoruz. İtirazımız buna esasen.

OLAĞAN GENEL KURUL’A AĞIR İŞTİRAK DEĞERLİ: TÜRSAB Bölge Temsil Şurası seçimleri ile genel heyetlerine seyahat acentelerinin iştiraki düşüktü. Kesimimizle ve TÜRSAB’la ilgili yaşanan birçok sorunun tahlil mercii genel heyetlerdir. Meslektaşlarımızın bu genel şuraya mümkün olduğunca çok iştirak göstermesi, mesleğe sahip çıktığımızı göstermesi lazım. Biz seçimlerde İstanbul acentelerinin iştirakini artırmak için elimizden geldiği kadar çabalayacağız. Tüm acentelerin seçime, kongreye katılması lazım ki örgütsel gücümüzü gösterelim.

BAKAN ERSOY NE DEMİŞTİ?

Bağlıkaya’nın kınadığı konuşma Bakan Ersoy tarafından 8 Kasım günü, 24 TV canlı yayınında yapılmıştı.

Turizm dalında 37 yılı geride bıraktığını söyleyen Ersoy, “Hep diyorlar ya, ’14 bin seyahat acentesi var, 14 bin seyahat acentesi getiriyor’. Şöyle bir baktığımız vakit. Yarısı kendisi geliyor. Kalanın yüzde 80’i de yaklaşık 100 tane seyahat acentesi ile geliyor. Aslında hepsinin işverenleri arkadaşlarım. Esasen bir şey olursa bana WhatsApp’tan yazıyorlar. Bir o kadar getiren yabancılar (yabancı tur operatörleri) onların CEO’ları da yakın arkadaşım. Yani bir kriz olduğu vakit onlarla çabucak bir yerde buluşup WhatsApp’ta ‘şu uçakları getir bakalım, ne yapacağız’ diyebiliyoruz” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu