Teknoloji

Yok olma tehlikesi yaşayan ülke, tamamen Metaverse’e taşınıyor

Pasifik ülkesi Tuvalu, yükselen deniz düzeylerinin ülkeyi büsbütün yok etme tehdidini önemli biçimde hissediyor. Ve bu tehdide karşılık olarak, Metaverse’de ülkenin birebir kopyasını oluşturmayı planlıyor.

Tuvalu’nun adalet, irtibat ve dışişleri bakanı Simon Kofe, duyuruyu COP27’de liderlerin karşısında yaptığı konuşmasında yaptı. Kofe tarafından “en kötü durum senaryosunu” olarak açıklanan plan, adaları ve zengin kültürü korumak için metaverse’de Tuvalu’nun dijital bir ikizini yaratmayı içeriyor.

Kofe, liderlere önemli bir uyarı da yapmayı ihmal etmedi: “Tuvalu, dünyada yalnızca siber uzayda var olan ilk ülke olabilir. Ancak küresel ısınma kontrol altına alınmazsa son da olmayacak.

Buradaki fikir, Tuvalu’nun halkı öbür bir yerde yaşamaya zorlandığından, Tuvalu’nun “tam anlamıyla egemen bir devlet olarak işlev görmesine” devam etmesini sağlamak. Lakin şu anda yalnızca dijital bir ülkenin nasıl kabul göreceğini ya da nasıl bir prosedüre bağlı olacağını iddia etmek epey sıkıntı. Umarız beklenen olmaz ve Tuvalu halkı, kendi adalarında uzun yıllar yaşamaya devam eder…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu