Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias Kazakistan’da resmi temaslarda bulundu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kazakistan’daki resmi temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile bir araya geldi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere ilk kez Kazakistan’a gelen Dendias, başkent Astana’da Kazak mevkidaşı Tileuberdi ile bir araya geldi.

Heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Tileuberdi ve Dendias, Kazakistan ve Yunanistan dışişleri bakanlıkları arasında diplomat eğitimi alanında işbirliğine ilişkin mutabakat zaptı imzaladı.

İkili daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Kazak Bakan, Yunanistan’ın ülkesinin Güney Avrupa’daki değerli siyasi ve ekonomik ortaklarından biri olduğuna dikkat çekti.

Tileuberdi, Yunan mevkidaşı Dendias ile siyasi, ticari ve ekonomik alanlardaki ikili çıkar perspektiflerinin yanı sıra uluslararası kuruluşlar çerçevesinde işbirliğini tam bir karşılıklı anlayış içinde ayrıntılı olarak görüştüklerini söyledi.

Bu yılın 9 ayında ikili ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 1.4 milyar dolara ulaştığını belirten Tileuberdi, Kazak-Yunan İş Konseyi’nin ikisinin ortasında kurulduğunu hatırlattı. bu yaz ülkeler

Tileuberdi, bugün iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında diplomatik servis görevlilerinin eğitimi alanında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı imzaladıklarını belirterek, “Genel olarak müzakerelerin sonuçları, ülkelerimiz arasındaki karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini tam olarak geliştirmek ve genişletmek için karşılıklı çıkarlar.” sözünü kullandı.

“Kazakistan, Yunanistan ve tüm Avrupa Birliği için güvenilir bir enerji ortağıdır”

Bakan Dendias, Kazakistan’ı ziyaret eden ilk Yunan dışişleri bakanı olduğunu ve bu yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılını kutladıkları bu ülke ile ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtti.

Yaklaşık 10 bin Rum diasporasının yaşadığı Kazakistan ile güçlü bir dostluk ve karşılıklı anlayış köprüsü kurulduğunun altını çizen Dendias, gelecekte Aktau’da konsolosluk açacaklarını ifade etti.

Dendias, Kazak mevkidaşı ile yaptığı görüşmede uluslararası kuruluşlar kapsamında iş birliği konusunda da fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Birleşmiş Milletler sistemi içinde çok iyi işbirliği yapıyoruz. Bu alanda bize verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. ” söz konusu.

Dendias, ikili ticaretin gelişmesi için büyük potansiyel üzerinde anlaştıklarını belirterek, “Kazakistan, Yunanistan ve tüm Avrupa Birliği için güvenilir bir enerji ortağı. Gaz koridorunun kavşağındayız ve özellikle Avrupa’ya açılan kapı konumundayız.” Orta ve Doğu Avrupa’ya, enerjiye, turizme, inşaat ve tarıma odaklanabiliriz.” dedi.

Kazakistan ile AB arasındaki bağları da ele aldıklarını kaydeden Dendias, Yunanistan’ın bu ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaktan mutluluk duyacağını sözlerine ekledi.

Tokayev, Dendias’ı kabul etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, resmi temaslarda bulunmak üzere ülkesine gelen Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias’ı Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da kabul etti.

Yunanistan ile bağların kendileri için öncelik olduğunu belirten Tokayev, “Karşılıklı işbirliği göstergelerini yeni bir düzeye taşımak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Dendias, Orta Asya’da istikrarın garantörü olan Kazakistan’ı bölgenin en büyük ve öncelikli ülkesi olarak gördüklerini de kaydederek, “Yunanistan, ülkenizle daha fazla karşılıklı faydaya dayalı iş birliğine hazır” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu