Ekonomi

Yusufeli Barajında ​​Su Yüksekliği 164 Metreye Ulaştı

Yusufeli Barajı’nda su yüksekliği 164 metreye ulaştı

Barajdaki su tutma işlemi nedeniyle Tekkale köyünün bir bölümü sular altında kalırken, köy camiinin sular içindeki minaresi ilginç bir görüntü oluşturdu.

ARTVİN – Artvin’de Çoruh Nehri üzerine yapılan Yusufeli Barajı ve HES’in su yüksekliği 164 metreye ulaştı. Son olarak Tekkale Köyü’nün bir kısmı sular altında kalırken caminin minaresi gölün üzerinde kaldı.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen ve kemer baraj sınıfında 275 metre ile Türkiye’nin birinci, dünyanın beşinci yüksek barajı olan Yusufeli Barajı’nda su seviyesi kontrollü bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Bugün itibariyle baraj havzasında depolanan su miktarı 944,14 milyon metreküpe, su seviyesi 667,49 kotlara, su yüksekliği ise 164 metreye ulaştı. Elektrik üretiminin başlaması için gerekli olan 206 metrelik su seviyesi sadece 42 metre uzaklıkta.

Su tutma işlemi nedeniyle Yusufeli ilçe merkezi ile yollar, mahalleler ve köyler birer birer sular altında kaldı ve son olarak Tekkale Köyü’nün bir bölümü sular altında kaldı. Baraj gölü üzerinde bulunan köy caminin minaresi farklı bir görüntü oluşturmuştur.

haberkaraburun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu