Ekonomi

7 başlıkta bu hafta nasıldı?

1- Merkez Bankası’nda Yeni Lider Gaye Erkan

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığına Hafize Gaye Erkan atandı. Böylece Erkan, TCMB’nin ilk kadın başkanı oldu.

2- KKM için Premium ‘fren’

Döviz korumalı mevduat, peşin prim ödeme uygulamasının kaldırıldığı haftada TL bazında 2 ayın en yavaş artışını kaydetti. Öte yandan, döviz korumalı mevduat dolar bazında geriledi.

3- Çayda yüzde 43 zam oldu.

Çaykur çaya ortalama yüzde 43 zam yaptı.

4- TCMB’nin net rezervleri tarihi düşük seviyeye indi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın net rezervleri eksi 5,7 milyar dolar ile tarihi düşük seviyeye geriledi.

5- Dünya Bankası Türkiye için büyüme tahminini yükseltti

Dünya Bankası, Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nun Haziran sayısında Türkiye için büyüme iddiasını bu yıl için yüzde 2,7’den yüzde 3,2’ye çıkardı. Banka, ABD büyümesinin 2024’te yavaşlamasını beklediğini söyledi.

6- Doğal gazın enflasyona etkisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayınladı. Tüketici fiyatları endeksi tarafında ise doğalgaz fiyatlarına ‘sıfır fiyat’ yönteminin uygulanması etkili oldu.

7- Mehmet Şimşek’ten ilk mesaj

Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Mehmet Şimşek, bakanlıkta düzenlenen törenle görevi Nureddin Nebati’den devraldı. Bakan Şimşek yaptığı ilk açıklamada, “Türkiye’nin rasyonel temele dönmekten başka çaresi yok. Kurallara dayalı bir Türkiye ekonomisi, arzu edilen refahın sağlanmasında önemli olacaktır. Öncelik makro finansal istikrar olacak” dedi.

pasinlerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu