Haber

ABD-Yunanistan işbirliği Türkiye sınırında büyüyor: Yeni askeri sevkıyatın görüntüleri ortaya çıkıyor

Aleksandrupoli (Türkçe’de ‘Dedeağaç’), karayoluyla Türkiye sınırına 23 kilometre, İpsala Sınır Kapısı’na 45 kilometre uzaklıktadır.

ABD burayı stratejik bir konuşlanma noktası haline getirdi ve neredeyse bir lojistik üs olarak kullandı. Dedeağaç limanına Bugüne kadar binlerce kesim askeri teçhizat sevk etti. Son olarak, Kasım 2022’deki büyük sevkiyatla birlikte, Dedeağaç’aMart ayında da değerli sevkiyatlar yapıldığı ortaya çıktı.

Yaklaşık 1500 parçadan oluşan zırhlı araç ve teçhizat, 4 Mart’ta US Liberty Pride ve 7 Mart’ta USNS Brittin gemilerle limana getirilir. ABD’ye bağlı bu araç ve ekipmanların destek için Avrupa’nın çeşitli noktalarındaki üslere gönderildiği paylaşıldı. Sputnik, bu sevkiyatların fotoğraflarını ve görüntülerini aldı.

1500 modülden oluşan ABD zırhlı araç ve teçhizatı, 4 Mart’ta US Liberty Pride ve 7 Mart’ta USNS Brittin tarafından Dedeağaç’a getirildi.
© Fotoğraf : ABD Ordusu / Kurmay Çavuş. Daniel Yeadon
1500 parçadan oluşan ABD bağlantılı zırhlı araç ve teçhizat, 4 Mart’ta US Liberty Pride ve 7 Mart’ta USNS Brittin tarafından Dedeağaç’a getirildi.
© Fotoğraf : ABD Ordusu / Kurmay Çavuş. Daniel Yeadon

türkiyeVe Yunanistanarasındaki kan basıncına yaklaşır. ABD, Yunanistanaynı zamanda Rusyasınırlama politikalarında kullanılır.

Özellikle Rusya’nın Ukrayna operasyonundan sonra Montrö Boğazlar Sözleşmesitürkiye boğazları kapatınca Dedeağaçrolü de önemli ölçüde artmıştır.

ilk başta liman Amerika Birleşik Devletleriiçermek İngiltere, İtalyabeğenmek NATOülkelerine Bulgaristan, Romanyave Polonya’ya Rusya Sınıra yakın ülkelere askeri teçhizat sevkiyatında kullanılır. Yani bu port tıpkı Türk boğazlarınaalternatif bir yol olmaya başladı.

https://twitter.com/turansalcii/status/1666756877193994241

Önce CIA Başkanı, ardından büyükelçiler Dedeağaç’ı ziyaret etti

Yunan basınında yer alan haberlere göre ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) Direktörü William Burns,Bu ayın başında Yunanistan ile temaslar kapsamında MeriçVe Dedeağaç’a‘gizli’ bir ziyarette bulundu. Yanıkların, Dedeağaç Ziyaretine CIA casuslarının eşlik ettiği iddia edildi. Haberde, Burns’ün Dedeağaç ve Meriç ziyaretinden Yunan istihbaratı ve polisinin haberi olmadığı iddia edildi.

Bu ziyaretin ardından ABD’nin Atina Büyükelçisi Yunanistan asıllı George J. Tsunis’e Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Moldova büyükelçileri eşlik ediyorDedeağaç limanında incelemelerde bulundu.

ABD Büyükelçisi Tsunis ziyaretle ilgili paylaşımlarda bulundu. “Dedeağaç limanını diğer büyükelçilerle birlikte ziyaret etmek, onun ABD ve Avrupa için önemini vurgulamak harika. Dedeağaç, bölgesel istikrar ve refahı güçlendirmenin, enerji çeşitlendirmesinin ve NATO’ya desteğin anahtarıdır.”ifadeleri kullandı.

https://twitter.com/USAmbassadorGR/status/1664562808862695425

Ukrayna’nın Atina Büyükelçisi Sergii ShutenkoSosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Dedeağaç limanına yaptığımız ziyarette Avrupa’nın enerji haritasının yeniden çizilmesi ve Rus gazına bağımlılığın azaltılması konusuna vurgu yaptık.

Her iki ismin de gönderilerinde “Ukrayna ile birlikte olun”Etiketlerin kullanımı dikkat çekiciydi.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Yunan asıllı George J. Tsunis, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya ve Moldova büyükelçileri ile birlikte Dedeağaç limanında incelemelerde bulundu.
© Fotoğraf : Twitter / George J. Tsunis

Ortada ABD Büyükelçisi Tsunis,2 Haziran’da Dedeağaç, ABD’deana biri haline geldi Yannuli (Giannouli) üssüO da Amerikan askerlerini ziyaret etti ve görüşmeye geldi.

https://twitter.com/USAmbassadorGR/status/1664670171431153666

2 Haziran’da Amerikan Büyükelçisi Tsunis, Dedeağaç’taki değerli ABD üslerinden biri haline gelen Yannuli (Giannouli) üssünü ziyaret ederek Amerikan askerleriyle görüşmeye geldi.
© Fotoğraf : Twitter / George J. Tsunis

ABD ve Yunanistan işbirliği

Dedeağaç’tabüyüyen Amerikanaskeri yığınak, iki ülke arasındaki Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşmasına dayanmaktadır.

ABD-Yunanistan ile Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması,ABD ile Yunanistan arasında 8 Temmuz 1990’da imzalanan ve 6 Kasım 1990’da yürürlüğe giren anlaşmanın devamı niteliğindedir. Makul aralıklarla yenilenen anlaşma en son Ekim 2021’de 5 yıllığına yenilenmiş ve üzerinde anlaşmaya varılmıştır. Taraflardan biri sözleşmenin bitiminden 2 yıl önce sözleşmeden çıkmak istediğini belirtmediği takdirde otomatik olarak uzatılacaktır.

Bu anlaşma ile taraflar karşılıklı olarak ‘silahlı saldırı veya saldırı tehdidi dahil, barışı tehdit eden eylemlere karşı güvenliğin, egemenliğin, bağımsızlığın ve toprak bütünlüğünün korunması’ vaatler Somut olarak, anlaşma ile Yunanistan’daki askeri üs ve tesisler ABD’nin kullanımına açılıyor. Bu kapsamda Yunanistan’da ABD’nin doğrudan kullandığı askeri üs ve tesis sayısının 9’a ulaştığı belirtiliyor. Dedeağaç’taki Yannuli Kışlasıve liman.

Dedeağaç’ın amacı Türkiye mi yoksa Rusya mı?

Bu noktada anlaşma Egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlere karşı iki ülkenin ortak savunması.Bölüm iki NATOüyesi türkiyeVe Yunanistanarasındaki gerilimde ABD’nindirekt olarak Yunanistan Yanında olduğu anlamına gelir. Bu durum türkiyetarafından defalarca sert bir şekilde eleştirilmiştir. ABD’denyetkililer Yunanistan’ayapılan yığın Türkiye’ye miOlumsuz Rusya’yaamaçlandığını savunur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afedersiniz bunu yemezler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBu konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Yunanistan’ın kendisi artık Amerika’nın üssü haline geldi. Şu anda Yunanistan’daki Amerikan üslerinin sayısını sayamadım. Yunanistan’da Amerika’nın o kadar çok üssü var ki”kelimeleri kullanmıştı.

Erdoğanbaşka bir açıklamada “Şu anda Yunanistan’da 9 Amerikan üssü kuruldu. Peki bu üsler kime karşı inşa ediliyor? Cevapları; Rusya’ya karşı. Onu yemeyecekler, üzgünüm”Amerikalıların ‘Rusya’ya karşı’ açıklamalarının doğru olmadığını söyledi.

Sputnik’inGörüştüğü Türk diplomatik kaynakları, Türkiye’nin bağımsız bir dış politika izlemesi nedeniyle ABD’ye olan güvenin azaldığını, bu nedenle Yunanistan’dan Rusya’ya uzanan bir sınır oluşturulduğunu ve Türkiye’nin dışarıda bırakıldığını belirtiyor.

Helikopterlerden tanklara Dedeağaç yığını

Dedeağaç limanında 2010 yılında ‘Olga’ tarak gemisi batarak limanın tam kapasite çalışmasını engelledi. Bu tarak gemisi, ABD’den 2.3 milyon avroluk destekle çıkarıldı. ABD’ninstratejik ve o dönemden itibaren yatırım yapmaya başladı. Dedeağaç limanınaçok sayıda askeri sevkiyat gerçekleştirildi.

İlk sevkiyatlar bölgedeki tatbikatlarda kullanılmak üzere gönderilen askeri teçhizattan oluşsa da işin ölçeği zamanla değişti.

Bu kapsamda son iki yılda USNS Yumma, Özgürlük Sözü, Dayanıklılık5.000 adet teçhizat ve binlerce asker gibi askeri ve sivil yük gemileri. Dedeağaç’akaldırıldı.

Getirilen askeri teçhizat BLACK HAWK, Sikorsky, Chinook, ApaçiTipi helikopterler, Bradley zırhlı araçlar, M1 Abrams tipi ana muharebe tankları ve teçhizatı gibi birçok askeri sistem bulunmaktadır.

ABD’ye ait 30 BLACK HAWK tipi taarruz helikopteri, karargâh olarak Dedeağaç’taki Dimokritos Havalimanı’nı kullanmaya başladı.

diğer taraftan ABD Silahlı Kuvvetlerinin 1.Havacılık Tugayı’nın da Dedeağaç’a gönderilmesi planlanıyor. Kökeni Vietnam Savaşına dayanan 1.Havacılık Tugayı temel olarak taarruz helikopterlerinden oluşmaktadır. Bu kapsamda 600 Amerikan askeri görevinin baskın helikopterleri eşliğinde icra edileceği de belirtiliyor.

haber-hinis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu