Haber

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Manavgat’ta çıkan yangının ardından ormanlık alanı gezdi

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Manavgat ilçesinde 2 yıl önce çıkan yangının ardından yeşeren ormanlık alanı ziyaret etti.

Manavgat’ta 28 Temmuz 2021’de çıkan orman yangını sonrası yeşilliklerde incelemelerde bulunan Vali Yazıcı’ya, Manavgat Kaymakamı Abdülkadir Demir, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici ve amirleri eşlik etti.

Yukarı Işıklar Yaylaalan yolu üzerindeki yanan yere gelen Yazıcı ve arkadaşlarına yapılan çalışma hakkında bilgi verildi.

Yazıcı, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, yangında zarar gören alanların yeşillendiğini söyledi.

Yangında zarar gören alanlara 60 bin tohumun ekildiğini belirten Yazıcı, “4 bin 500 kilometre teraslama yapıldı, yanan alanlara binlerce fidan dikildi. Bölgede 1 milyon 200 bin yapraklı ağaç, defne ve keçiboynuzu dikildi. Orman teşkilatımız özellikle yol ve yerleşim yerlerinin yakınında geniş yapraklı ağaçları tercih etti. Aynı zamanda keçiboynuzu yetiştirildikten sonra köylülerimize devredilecek ve köylülerimiz faydalanabilecek. ondan gelir elde etmek.” söz konusu.

“Yeni yangınlara sebep olmayalım”

Yazıcı, yeni yangınların çıkmaması için vatandaşları dikkatli olmaya davet etti.

Orman yangınlarının daha çok insan kaynaklı olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Maalesef Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını 2 yıl önce Manavgat’ta meydana geldi. Yanan alanları geri alıyoruz. Şu anda her şey yeşil ama ağaçlarımız ve canımız gitmesin. Ülkemiz yeşil kalsın. Maalesef insanlar orman yangınları çıkarıyor. Lütfen duyarlı ve dikkatli olun. Lütfen duyarlı ve dikkatli olun.

Bölgelerde farkındalık çalışmalarının yanı sıra saha araştırmaları da yapıldığını anlatan Yazıcı, şunları kaydetti:

“Ormanlık alanlarda drone ve helikopterlerle saha araştırmaları yapıyoruz. Orman teşkilatımızla birlikte 24 saat orman alanlarımızı gözetlemeye ve korumaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan beklentimiz bu tip alanlarda bir aksilik gördüklerinde 112’yi aramaları, bir aksilik gördüklerinde orman teşkilatımıza ve jandarmaya haber vermeleri. Lütfen dikkatli olun. Yeni yangınlara sebebiyet vermeyelim.”

altinova-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu