Haber

Chp, Sgk’de Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Meclis Soruşturması İstedi; AKP ve MHP Reddedildi

CHP’nin Sosyal Güvenlik Kurumu’ndaki yolsuzluğun önlenmesi ve TBMM’deki gelir-gider adaletsizliğinin nedenlerinin soruşturulması yönündeki önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “SGK Başkanı ve 21 üst düzey bürokratın soruşturmada olduğu söylendi. Bu soruşturma belgesine ve araştırma teklifine ‘evet’ diyemezsiniz, payınız olur diyorum. bu hırsızlık ve yolsuzlukta.”

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda; CHP’nin daha önce SGK’daki yolsuzluğun ve gelir-gider adaletsizliğinin nedenlerinin önlenmesi için verdiği Meclis Araştırma Önergesinin Meclis’e getirilmesi önergesi görüşüldü.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Genel Kurul’da şunları söyledi:

“BU SİSTEMİN İSTİKRARI VE KONTROLÜ YOKTUR”

“Bu hükümet iktidara geldiğinde hep ‘3Y’ ile olan ilişkisinden söz etti. Bugün ‘3Y’ olarak anılan bu yoksulluk, halkın kaderi haline geldi. Yasaklara baktığımızda, yasaklarla muhalefeti ele geçirmiş.Bunun ilişkilerinden bahsedelim.Bir kere bu sistemde istikrar ve denetim diye bir şey yok.İktidar yanlısı yani bakan,yürütme,cumhurbaşkanı diye bir şey yok. yürütmenin başı sadece sandıkta sorumluluk alıyor… Ama bakanlarına yetki vermiş, sorumluluk vermedi.”

“SGK’DA BİR BUÇUK YILDIR YOLSUZLUK OLDU”

SGK’da usulsüzlükler olduğunu ifade eden Bulut, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nun diğer kurumlardan farklı bir yönü var, yani bütçesini işçilerin alın teriyle kesilen primlerle oluşturuyor. en çok iş kazaları ve iş cinayetleri ile tersanelerde öldürülüyor işçiler, çağrı merkezi çalışanları, son zamanlarda çok kişinin çalıştığı ve fazla mesai kavramının olmadığı, bir buçuk yıldır SGK’da yolsuzluk olduğu, alın teri ile biriktirilen, bütçesiyle oluşturulan bir kurumdur. Bu soruşturmada Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı ve 21 üst düzey bürokratın yer aldığı söylenmiştir” dedi.

“BU MECLİS BÖYLE BİR YOLSUZLUK SORUŞTURMASINDA GÖREV ALMALIDIR”

Bulut, “Sorguladığımız bu yolsuzluk belgesindeki paraya siz de katkıda bulundunuz, çünkü buradaki milletvekilleri çalışanların verdiği ikramiyelerin yanı sıra prim de ödedi. Bu yüzden denetleme yetkilerini gazeteci yanlılarına devredip cevap vermiyorlar” dedi. Sorulara; Bu Meclis görev almalıdır. Bu soruşturma belgesine, araştırma önergesine ‘evet’ demezseniz, bu hırsızlık ve yolsuzlukta payınız olduğunu söylüyorum” dedi ve tüm milletvekillerini davet etti. .

“SGK’NIN 2021 FAALİYET SONUCU EKSİ 45 MİLYAR 303 MİLYON TL OLARAK GERÇEKLEŞTİ”

İYİ Parti Grubu adına Erzurum Milletvekili Naci Cinisli bir konuşma yaptı. Çinişli, “SGK’nın 2021 faaliyet sonucu eksi 45 milyar 303 milyon lira oldu. 2021 yılsonu itibarıyla gelir-gider kaynaklı finansman açığını kapatmak için 17 milyar 108 milyon lira ek hazine yardımı yapıldı. Gider farkı Gelirlerine dahil edilen 69 milyar 563 milyon liralık hazine yardımına bu bedel eklendiğinde hazineden yardım adı altında alınan toplam miktar 86 milyar 671 milyon lirayı buluyor.Hazine yıllardır SGK’yı finanse ediyor. gelir-gider istikrarı arasındaki farkı kapatmaktır.

“KUSUR VE CEZA POLİTİKASI DEVAM ETMEKTEDİR”

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, CHP’nin önerisi üzerine; “Bakan Vedat Alım (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı) SGK yolsuzluğu nedeniyle SGK’yı çalıp çökerten yolsuzluğa bulaşmış kişi ve şirketlerin olduğunu bütçe görüşmelerinde açıkça itiraf etse de şüphe ve cezasızlık politikasının halen devam ettiği görülüyor. şirkete yaklaşık 1 milyar TL kaptırıldı kim bu şahıslar arkalarında hangi siyasi desteklerle bu hırsızlığı yapabilirler net bir şekilde ortaya konulmalı hangi şirketlerde usulsüz yolsuzluk hırsızlık hırsızlık işçinin parasını çalmak açıklanmalı Yolsuzluklar, usulsüzlükler.Şirketlerle ilgili basında Süleyman Soylu teması çıktı, Vedat Alım son bütçe görüşmelerinde böyle bir temasın olmadığını ancak şeffaf, bağımsız ve tarafsız bir yargı süreci ile ancak ne olduğunu net bir şekilde öğrenebileceğimizi söyledi. Gerçek şu ki.

“CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN LİDERLİĞİNDE…”

CHP Grubu’nun önergesinde AKP Grubu adına son sözü Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu aldı. Durmuşoğlu, “‘Millet yaşasın, devlet yaşasın’ anlayışıyla yürüttüğümüz hizmet ve çalışma politikamızın en değerli halkalarından biri olan sosyal güvenlik sisteminde yaptığımız devrim niteliğindeki reformlar sayesindedir” dedi. Yaşanabilir’ diyen Cumhurbaşkanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde şunları söyledi: “AK PARTİ hükümetleri döneminde yapılan değişiklikle mali açıdan daha güçlü hale gelen sosyal güvenlik sistemimiz, bütçe üzerindeki yükü azaltmış, bir bağ kurmuştur. vatandaşlarımızın taleplerine doğrudan ve hızlı yanıt verecek ağ kurulmuştur.”

CHP’nin SGK’daki yolsuzluğu önlemek için sunduğu Meclis Araştırması önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu