Haber

Bob Menendez’den Yunanistan’a: ABD yanınızda

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Demokrat Parti Lideri Senatör Bob Menendez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’ya yönelik ‘füze’ açıklamalarını eleştirdi. Söz konusu açıklamaların “kabul edilemez” olduğunu söyleyen Menendez, uluslararası topluma seslenerek, “Uluslararası hukuku ihlal etmekten Türkiye’yi sorumlu tutmaktan çekinmeyin” dedi.

ABD’li senatör, Washington yönetimini ve uluslararası toplumu, Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile artan bağları, baskıcı ve anti-demokratik uygulamaları ve insan hakları ihlalleri konusunda hesap vermesi için somut adımlar atmaya davet etti.

‘PES ETME’

Menendez, “Erdoğan’ın saldırganlığı karşısında Amerikan değerlerini savunmaktan korkmayın. Uluslararası hukuku ihlal etmekten Türkiye’yi sorumlu tutmaktan çekinmeyin. Erdoğan’ın füzelerinin gölgesinde yaşayan vatandaşlara sesleniyorum: Unutmayın ki; Amerika Birleşik Devletleri yanınızda. Türkiye’de ise hala özgür, demokratik bir gelecek umut edenlere sesleniyorum: Pes etmeyin. Cesaretinizle barış ve refah yakında vatanınıza geri dönecektir.”

‘F-16 SATIŞINI KABUL ETMEYECEĞİM’

Türkiye’ye F-16 satışına yeşil ışık yakmayacağını bir kez daha belirten Menendez, “Erdoğan taarruzu durdurana kadar Türkiye’ye F-16 satışını onaylamayacağım” dedi.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina yönetiminin yanı sıra ABD’yi de hedef almıştı. Erdoğan şunları söyledi:

“Amerika, 4-5 bin tırla Suriye’nin kuzeyine silah ve mühimmat gönderiyor. Bunu kendilerine defalarca söylememe rağmen umursamıyorlar. Kusura bakmayın, NATO’da yanınızdayız dedim. hep birlikte bize bu yanlışı yapıyorsunuz terör örgütünün yanındasınız o zaman biz kendi karnımızı keseriz başka çare yok.

Şimdi füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim elbette Yunanlıları korkutuyor. ‘Tayfun’ diyorsun, Yunan irkiliyor, ‘Atina’yı vuracak’ diyor. Elbette yapacak. Rahat durmuyorsanız, Amerika’dan adalara, oradan buradan bir şeyler almaya kalkarsanız, Türkiye gibi bir ülke muhtemelen armut toplamaz, bir şeyler yapması gerekir. Boşuna büyümüyor bu gençler değil mi? Petrolle, silahla, mühimmatla, her şeyle bu işi başaracağız.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu