Teknoloji

Kötü hava insanları daha huysuz ve agresif yapıyor mu?

Sıcak hava dalgası ya da şiddetli soğuk fırtına olduğunda insanların sosyal medyada daha huysuz ve saldırgan olduğunu biliyor muydunuz? Araştırmacılar, 2015 ile 2021 arasında 190 ülkeden gönderilen 7,7 milyardan fazla coğrafi etiketli tweet’i analiz etti; tweet’lerdeki ruh halini günlük hava durumu verileriyle karşılaştırmak için bir dil analiz aracı kullandı.

Araştırmacılar, havanın yeterli olduğu günlerle karşılaştırıldığında, hem yerel çok sıcak hem de yoğun yağış olaylarının, olumsuz yorum içeren gönderilerin oranlarını yükseltmek küresel olarak çevrimiçi duygusal durumları berbat tarafta etkilediğini ortaya çıkardı. Ayrıca, insanların şiddetli yağmurlar ve sıcak hava dalgaları sırasında yaz saatinin başladığı zamana göre daha olumsuz tweet attığını ve bir saatlik uykudan vazgeçtiklerini belirlediler.

Araştırmacılar, bulguların 43.000’den fazla ülkeden gelen tweet’ler arasında çok dengeli olması nedeniyle, bulguların iklim değişikliğiyle uyum sağlamanın ne kadar zor olduğunu da gösterdiğini savunuyor.

Columbia Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırma bilimcisi ve çalışmanın ortak yazarı Küçük Kelton, ” Şu an itibariyle, küresel olarak ortaya çıkan bu yeni aşırı olayların insan duygularını etkileme biçiminde çok az adaptasyon kanıtı görüyoruz.“diyor. Çalışmanın özetinde” İklim değişikliği, çoğu bölgesel sıcaklık ve yoğun yağış dağılımlarının uç noktalarını kaydırırken, daha şiddetli aşırı uç durumların açık duygusal durumlar üzerindeki etkisi, yakın geçmişte kaydedilenlerden çok daha büyük olabilir.‘ denir.

Proje Yenilemekar amacı gütmeyen bir kuruluşun baş araştırmacısı ve ortak yazarı Nick ObradoviçDuygudaki en büyük değişikliğin, 2021’de Pasifik’in kuzeybatısında ve güneybatısında Kanada’da rekor kıran bir sıcak hava dalgası sırasında meydana geldiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat firmaları
Başa dön tuşu