Yaşam

İstanbul Dijital Sanat Festivali AKM’de Başlıyor!

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen İstanbul Dijital Sanat Festivali (IDAF), 2 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi’nde başlıyor. Mezo Digital’in PASHA Bank’ın ana sponsorluğunda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hayata geçirdiği festival, dijital sanatlar alanında Türkiye’den ve yurt dışından değerli isimleri bir kez daha buluşturacak. sanatseverlerle. 5 Haziran’a kadar Türkiye’nin ilk ve tek dijital sanat festivali; Çocuk ve gençlere yönelik atölye çalışmaları, paneller, görsel ve işitsel performanslara ev sahipliği yapacak.

DİJİTAL SANATIN KALBİ İSTANBUL’DA ATACAK!

PASHA Bank ana sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Mezo Digital tarafından organize edilmektedir. İstanbul Dijital Sanat Festivalikapılarını üçüncü kez açmaya hazırlanıyor. 2-5 HaziranEylül ayı ortasında AKM’de gerçekleşecek olan festival, dijital sanatlar alanında birbirinden değerli isimleri, ulusal ve uluslararası toplam 40 sanatçıyı ağırlayacak.

Sanatçılar, festivalde yapacakları çalışmalarla bilim, teknoloji ve sanatın kesişebileceğini gösterecek ve bu olgular, ortadaki sonların nasıl yeni yollara evrilebileceğine katkı sağlayacak.

Romanya’da düzenlenen ve One Night Gallery’nin de konuk olarak yer alacağı İstanbul Dijital Sanat Festivali, 4 gün boyunca sanatseverleri dijital dünyanın büyülü dünyasında bir yolculuğa çıkaracak.

DİJİTAL SANATIN ÖNCÜ İSİMLERİ IDAF’TA BULUŞACAK!

Küratörlüğünü Esra Özkan, Julie Walsh ve Türkiye’nin ilk yapay zeka küratörü Avind üstleniyor.

üstlendiği festivalde; H. Pars Polat , Muse VR, Cem Sonel, Eduardo Kac, Soliman Lopez, Tamiko Thiel, İrem Buğdaycı, Kobi Walsh, Özruh (Levent Özruh, Sara Martinez Zamora, Evan Preuss, Isaac, Palmiere Szabo, Elise Wehowski), Laurent Mignonneau & Christa Sommerer, Nergiz Yeşil, Ahmet R. Ekici & Hakan Sorar, Balkan Karisman, Burak Dirgen, Ecem Dilan Köse, RAW, Özcan Saraç, Zeynep Nal, Hakan Yılmaz, Varol Topaç, Uğur Acil, XR Ay, Farhad Farzaliyev ve Azerbaycan yapay zekası sanatçı Susha’nın eserleri.

Festival, diğer stantlardan farklı olarak, alışılagelmiş kurallar çerçevesinde yan yana görülemeyecek, hayal bile edilemeyecek işleri gün yüzüne çıkaracak. Sanatseverleri farklı disiplinler arasındaki ilişki üzerine düşünmeye teşvik edecek olan festival, böylece farklı disiplinlerin birbirine ne gibi katkılar sağlayabileceği sorusuna cevap arayacak.

HERKESE AÇIK VE ÜCRETSİZ!

Festivalde ses ve görüntü performanslarının yanı sıra; Yapay zeka, girişimcilik, bioart ve 6G teknolojileri gibi birçok konuda paneller ve çalıştaylar yapılacak.

Mezo Dijital Yönlendirme Konseyi Lideri ve Dijital Dönüşüm Uzmanı Dr. Nabat Garakhanova, festivalle ilgili olarak, “2021 yılında ilkini gerçekleştirdiğimiz İstanbul Dijital Sanat Festivali bu yıl üçüncü yılını kutluyor. dijital dünyayı sanatla buluşturmak ve bu buluşmayı bir festivale dönüştürmek ve herkese ulaşmak için bu yıl hızla her yaş grubundan sanatseverin keyifli vakit geçireceği ve dijital dünyayı yeniden keşfedeceği bir festival hazırladık. dijital sanatın eşsiz dünyasıyla tanışmak için.”

Festivalin sponsorları arasında Dijital Sanat Derneği, Renault, Payporter, Helis, YTÜ, Pudo, TRT 2, ON TV, Meta Yapı ve Bilgi Üniversitesi yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

mut-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu