Yaşam

Yazar AS Byatt hayatını kaybetti

AS Byatt olarak bilinen şair, yazar ve eleştirmen Dame Antonia Susan Duffy, 87 yaşında hayatını kaybetti. Yayıncısı Chatto & Windus, yazarın evinde huzur içinde öldüğünü duyurdu.

AS Byatt’ın yayıncısı Clara Farmer şunları söyledi: “Kaybının yasını tutuyoruz, ancak onun etkileyici eserinin gelecek nesiller için okuyucuların zihinlerini parlatacağını ve kamaştıracağını bilmek rahatlatıcı.”

AS BYATT KİMDİR?

İngiliz şair ve yazar Antonia Susan Drabble, 24 Ağustos 1936’da doğdu. En değerli eseri ‘Possession’ 1990’da yayımlandı ve ona Man Booker Ödülü’nü kazandırdı. Kitap 2002 yılında Amerikalı yönetmen Neil LaBute tarafından beyazperdeye uyarlandı.

Romanlarında gerçekçi, natüralist ve fantastik unsurları bir arada kullanan Byatt, İngiltere’nin en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir. Yazar, kariyeri boyunca Booker’dan Fransız Sanat ve Edebiyat Şövalyesi’ne kadar çok sayıda edebiyat ödülü kazandı.

Yazarın kitaplarından bazıları şunlardır:

Sahiplik, Çocuk Kitabı, Matisse Hikayeleri, Küçük Kara Hikayeler Kitabı, Oyun, Bülbülün Gözündeki Cin, Bahçede Bahçedeki Bakire, Ormandaki Şey, Natürmort, Ragnarok: Tanrıların Sonu, Melekler ve Böcekler: İki Roman, Babil Kulesi, Güneşin Gölgesi, Islık Çalan Bir Kadın, Morpho Eugenia, Medusa’nın Ayak Bilekleri: Seçilmiş Hikayeler, Biyografi Yazarının Hikayesi, Şeker ve Diğer Hikayeler, Elementaller: Ateş ve Buz Hikayeleri, Aklın Tutkuları: Seçilmiş Yazılar

Yazar, Bülbül Gözündeki Cin adlı kitabını Cevat Çapan’a ithaf etti. (KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

haber-alucra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu